Si po mbijetojnë fëmijët nën rrënoja? 5-vjeçari shpëtohet 105 orë pas tërmetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një djalë pesë vjeçar nxor i gjallë nga rrënojat e shtëpisë së tij në Turqi, 105 orë pas tërmetit të parë që goditi vendin mbi një javë më parë.

Shtëpia e Aras ishte në qytetin e shkatërruar të Kahramanmaras, afër epiqendrës së tërmetit me magnitudë 7.8 ballë.

Kur u dërgua në spital, kishte filluar hipotermia dhe temperatura e trupit i kishte rënë në 28 gradë Celsius.

- Advertisement -

Nëna e Aras gjithashtu i mbijetoi tërmetit, por babai, vëllai dhe motra vdiqën.

Gjyshi i tij 72-vjeçar, Mehmeti, do të kujdeset për të derisa të jetë i sigurt dhe në gjendje të ribashkohet me nënën e tij.

Një njësi e kujdesit intensive është ngritur nga mjekët izraelitë të cilët po mbikëqyrin  të mbijetuarit.

Por brenda këtij reparti nuk ishte vetëm ky djalë aty ka plot histori njerëzore të  dhimbshme

65 vjeç nga Siria u nxor nga rrënojat pas gjashtë netëve të acarta. Mjekët e shpëtuan, por iu desh t’i prenë të dyja këmbët.

Mjekët dhe infermierët nga e gjithë bota janë tani në Turqi për të ndihmuar të mbijetuarit. Por trauma mendore është e thellë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“3500 € ose publikojmë videon”, arrestohen 2 të rinjtë që shantazhonin 63-vjeçarin

Arrestohen dy të rinj të cilët shantazhonin një 63-vjeçar me publikimin e një videoje. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve ndaj Pronës në DVP...

Lihet në burg Klered Bozhanaj, avokati i tij kërkon ekspertim të gjendjes mendore

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 42-vjeçarin Klered Bozhanajn që tre ditë më parë plagosi me armë zjarri efektivin Edlir Alleshi. Në seancën për...

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

TË FUNDIT

“3500 € ose publikojmë videon”, arrestohen 2 të rinjtë që shantazhonin 63-vjeçarin

Arrestohen dy të rinj të cilët shantazhonin një 63-vjeçar me publikimin e një videoje. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve ndaj Pronës në DVP...

Lihet në burg Klered Bozhanaj, avokati i tij kërkon ekspertim të gjendjes mendore

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 42-vjeçarin Klered Bozhanajn që tre ditë më parë plagosi me armë zjarri efektivin Edlir Alleshi. Në seancën për...

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×