English

Skandali i abuzimeve në Vatikan/ Viktimat: Institucionet të hetojnë akuzat tona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy ish-murgesha i kanë bërë thirrje Papa Françeskut që të nisë një hetim të pavarur ndaj një prifti të njohur jezuit, me pretendimin se ai ka abuzuar seksualisht me to.

- Advertisement -

Pas vitesh të tëra ankesash nga murgesha të tjera, departamenti doktorinal i Vatikanit ka mbledhur të dhëna dhe po shqyrton se si të veprojë.

Duke folur publikisht për herë të parë, Mirjam Kovac dhe Gloria Branciani deklaruan se mur i heshtjes që rrethon priftin Marko Ivan Rupnik duhet të shembet.

“Institucionet, në vend që të marrin shkas nga eksperienca jonë për të rishikuar veprimet e tyre, vazhdojnë të qëndrojnë të heshtura. Një heshtje që ne e shohim si një mur gome që kthen mbrapsht çdo përpjekje për të zgjidhur këtë problem”-tha Mirjam Kovaç, viktimë e abuzimeve seksuale.

“Në të vërtetë kanë ndodhur abuzime shumë të rënda, nga të cilat humba virgjërinë dhe u detyrova të përfshihesha në marrëdhënie të tjera intime, që tregonin vuajtjen dhe neverinë time përpara këtyre kërkesave”-theksoi Gloria Branciani, viktimë e abuzimeve seksuale.

Prifti Marko Ivan Rupnik, një artist fetar që nuk ka folur për dyshimet, u dëbua nga Urdhri Jezuit vitin e kaluar dhe dyshohet se aktualisht ndodhet në vendlindjen e tij, në Slloveni.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×