English

“Qeveria kaloi me urgjencë ligjin e zonave të mbrojtura”, Çupi: Do bëhen kulla!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e Partisë Demokratike  Dhurata Çupi tha në një intervistë për Euronews Albania se kalimi me  urgjencë nga qeveria i ligjit për zonat e mbrojtura është një shkelje flagrante e ligjit.

- Advertisement -

Sipas saj, ky ligj cenon rëndë zonat e mbrojtura  pasi në to do ndërtohen kulla dhe do ndotet mjedisi.

“Kalimi pa procedura në seanca ku shfrytëzojnë mungesën e normalitetit është e patolerueshme dhe për këtë ka pasur reagime të opozitës dhe të partnerëve ndërkombëtarë. Është dëshpëruese si po kalojmë këto ligje. Nuk ka mbetur më asgjë pa u pushtuar nga kjo qeveri; është shitur ajri, është shitur deti, kishin mbetur disa zona të mbrojtura me ligj edhe këto u pushtuan nga kjo qeveri. Ky ligj cenon rëndë zonat e mbrojtura. Do investohet aty, do ngrihen kulla, do bëhen restorante. Është ligj klientelist që do cenojë mjedisin; do ketë qofte, tym dhe raki”, tha Çupi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×