Skandali i korrupsionit në PE, Von der Leyen: Alarmante, duhen ligje më të forta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skandali i korrupsionit që përfshiu disa zyrtarë të Parlamentit Evropian ka ngritur pyetje mbi cënueshmërinë e institucioneve të BE-së nga influencat e jashtme.

Presidentja e Komisionit Evropian deklaroi se situata përbën një shqetësim maksimal.

“Për ne është kritike jo vetëm të kemi ligje të forta, por edhe që të njëjtat ligje të vlejnë për të gjitha institucionet, pa asnjë përjashtim. Pra, është një çështje transparence”, tha  Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian.

- Advertisement -

Sipas Alberto Alemanno, ekspert ligjor pranë Shkollës së studimeve tregtare në Paris, Parlamenti Evropian është institucioni më i dobët.

“Është i vetmi institucion që virtualisht nuk ka rregulla për përfaqësuesit e tij, përveç rregullave të dobëta sa i takon etikës. Pra, në thelb, çereku i përfaqësuesve janë të ekspozuar ndaj konfliktit të interesit. Dhe kjo prek jo vetëm imazhin e Parlamentit Evropian, por edhe procesin e integrimit dhe vetë interesat e BE-së në një kohë ndryshimesh të paprecendenta gjeopolitike”, theksoi ai.

Me një nënkryetare të Parlamentit dhe një euro-deputet të përfshirë, duket qartë se blloku evropian duhet të rishqyrtojë rregullat e lobimit, për të parandaluar korrupsionin.

“Bashkimi Evropian ka në letër një sistem etike dhe integriteti shumë të sofistikuar dhe të avancuar. Megjithatë, ai përmban një sërë boshllëqesh dhe ky është rasti i Parlamentit Evropian. Ndaj le të shpresojmë se ky do të jetë momenti i pranimit, pasi shumë liderë politikë e kanë kundërshtuar, të nevojës për miratimin e rregullave më të forta”, u shpreh Alemanno.

Sipas kodit të brendshëm të sjelljes, ligjvënësit e Parlamentit Evropian nuk mund të pranojnë dhurata me vlerë 150 euro e sipër, ndërsa nuk janë të detyruar të raportojnë për takimet e tyre me lobistë apo aksionerë, përveç rasteve kur janë vetë të lidhur.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

TË FUNDIT

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×