‘Legjislacion kundër korrupsionit’, euro-deputetët reagojnë pas skandalit të Katarit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Euro-deputetë të ndryshëm kanë bërë thirrje që t’i shkohet deri në fund aferës së korrupsionit, pasi një dukuri e tillë dëmton institucionet evropiane dhe dobëson Evropën.

“Është shumë e dëmshme për BE-në nëse anëtarët e Parlamentit Evropian apo politikanë të tjerë blihen për të votuar në mënyra të caktuara. Është një fatkeqësi që e bën Evropën më të dobët, ndaj është në interesin e gjithkujt që t’i shkojmë në fund kësaj çështjeje dhe të miratojmë ligje për t’u siguruar që diçka e tillë të mos përsëritet. Ajo që ndodhi ishte shumë e gabuar dhe duhet të punojmë për ta riparuar”, tha Niels Fuglsang, euro-deputet danez, Social-Demokratët.

Edhe ekspertët thonë se BE si i tërë duhet të elaborojë legjislacionin anti-korrupsion pasi aktualisht ai mungon dhe procedimet hetimore po bëhen sipas ligjit belg.

- Advertisement -

“Besoj se do të ishte shumë e rëndësishme që BE të mendojë seriozisht për këto çështje dhe të përgatitet për situata të tilla në të ardhmen, duke propozuar legjislacionin e tij për të menaxhuar raste të tilla dhe për të bërë të mundur bashkëpunimin mes autoriteteve të vendeve anëtare më të lehtë dhe më të garantuar”, shprehet Tamas Lattman, ekspert ligjor.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×