Skenaristët e Hollywoodit gati të hyjnë në grevë nëse nuk plotësohen kushtet e tyre 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skenaristët e Hollywoodit votuan në shumicë se mund të hyjnë në grevë nëse nuk arrijnë një kontratë më të favorshme me kompaninë.

Nga 9218 vota, 98 për qind e anëtarëve të “Writers Guild of America” ishin pro dhe 2 për qind kundër grevës, e cila u lejon drejtuesve të sindikatave të nisin një ndërprerje pune nëse nuk janë në gjendje të negociojnë një kontratë të re me Aleancën e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit.

Kjo e fundit përfaqëson korporatat mediatike duke përfshirë Amazon, Apple, CBS, Disney, NBCUniversal, Netflix, Paramount Global, Sony dhe Warner Bros Discovery.

- Advertisement -

“Ju keni treguar forcë kolektive, solidaritet dhe kërkesë për ndryshim, shifrat janë shumë evidente. Ne do të vazhdojmë të punojmë në tryezën e negociatave për të arritur kontrata të drejta për të gjithë skenaristët,” tha Aleanca e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit.

Kontrata aktuale trevjeçare me studiot e Hollywoodit, e cila ka rreth 11.500 anëtarë, skadon më 1 maj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×