English

Sky News: Kina ka hakuar Ministrinë e Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar dyshohet të jetë hakeruar.

- Advertisement -

Sky News bën të ditur se deputetëve do t’u thuhet sot për një shkelje masive të të dhënave në Ministrinë e Mbrojtjes, duke synuar personelin e shërbimit.

Qeveria nuk do të emërojë vendin e përfshirë në sulmin kibernetik, por Sky News e kupton se ky është Kina.

Shteti kinez do të akuzohet për dy ose tre përpjekje për të hakeruar punonjësit e Ministrisë së Mbrojtjes, përfshirë personelin.

Sulmi kibernetik ishte ndaj një sistemi të listës së pagave me personelin aktual të shërbimit dhe disa veteranë. Janë kryesisht emrat dhe detajet bankare që janë ekspozuar.

Të gjitha pagat do të paguhen këtë muaj.

Sekretari i Mbrojtjes, Grant Shapps pritet të bëjë një deklaratë në Commons sot, me raportimin e BBC-së se ai do të përcaktojë një “plan me shumë pika” i cili do të përfshijë veprime për të mbrojtur burrat dhe gratë e shërbimit të prekur.

MM shpreson se personeli në shërbim nuk do të shqetësohet për sigurinë e tyre. Ata do të marrin këshilla dhe mbështetje nesër.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?