English

Socialistët fitojnë zgjedhjet në Katalonjë, 42 vende në parlamentin e Barcelonës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia Socialiste e Katalonjës (PSC) fitoi një fitore dërrmuese në zgjedhjet rajonale të Katalonjës të dielën, duke fituar 42 vende në parlamentin e Barcelonës, bazuar në më shumë se 98 për qind të votave të numëruara.

- Advertisement -

Partia separatiste katalanase Together for Catalonia (Junts) e ish-presidentit Carles Puigdemont, për të cilin është lëshuar një urdhër arresti për tentativë për shkëputje të Katalonjës, fitoi 35 vende në parlamentin rajonal dhe e majta republikane e Katalonjës (ERC) 20 vende.

Partia Popullore fitoi 15 vende në Parlamentin e Katalonjës, raportoi El Pais.

Një shumicë kërkon 68 vende, që do të thotë se socialistët kanë nevojë për një aleancë me partitë e tjera për të formuar një qeveri.

Më shumë se 5.7 milionë votues kishin të drejtë të votonin në zgjedhjet për anëtarët e parlamentit rajonal me qendër në Barcelonë.

Puigdemont nga Together for Catalonia i bëri thirrje ERC-së të formojë një qeveri dhe shprehu pritjen që ai të zgjidhet president i parlamentit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×