Sot tre muaj nga tragjedia, ndikimi afatgjatë i tërmeteve Turqi-Siri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse kanë kaluar tre muaj pas tërmeteve Turqi-Siri, plagët e traumat ende ngelen.

Më 6 shkurt, Turqia jugore dhe rajonet kufitare në veriperëndim të Sirisë u goditën nga dy tërmete me magnitudë 7.8 dhe 7.6 ballë të shkallës  Rihter.
pas re muajsh të dy vendet janë ende në vështirësi.

Sipas një raporti të publikuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), 50,000 u vranë dhe më shumë se 100,000 u plagosën vetëm në Turqi. Nëntë milionë njerëz janë prekur,  me 5.2 milionë në nevojë për ndihmë humanitare.

- Advertisement -

“Ka më shumë se 2.4 milionë njerëz që janë ende në vendbanime; 800,000 në vendbanimet formale dhe 1.2 milionë në vendbanimet joformale. Kryesisht kontejnerë dhe tenda”, thotë për Euroneës Regina De Dominicis, përfaqësuese e UNICEF-it në Turqi.

Më shumë se 100,000 ndërtesa dhe shtëpi u rrëzuan në Turqi, duke zhvendosur shumë familje, por kushtet e vështira të motit po prekin ende zonat e cenueshme në Turqi. Më 20 prill, tendat dhe kontejnerët u dëmtuan pasi një stuhi goditi zonën e Pazarcikut në Khramanmaras, duke lënë shumë familje të ekspozuara ndaj motit të ashpër. Dyzet e katër persona u goditën rëndë.

Sipas raportit të situatës së Kombeve të Bashkuara, rreth tre milionë turq u zhvendosën. Por 20 për qind e atyre që u zhvendosën tani po kthehen në zonat e prekura.

Më shumë vështirësi për Sirinë

Sa i përket Sirisë, pas më shumë se 7,000 vdekjeve dhe 10,400 lëndimeve të regjistruara nga ndikimi i tërmeteve, përpjekjet humanitare mbeten edhe më të komplikuara në kontekstin e një lufte civile të vazhdueshme në rajon.

Ndihma vjen përmes vendkalimit Bab-al-Haëa në kufirin Turqi-Siri, rreth 50 kilometra nga Alepo. Megjithatë, rrugët që të çojnë në pikën kufitare dhe përgjatë pikës kufitare janë dëmtuar rëndë nga fatkeqësia natyrore.

Rrjedha e parasë është gjithashtu vendimtare. Që nga janari, OKB-ja ka shpërndarë më shumë se 15 milionë euro për rreth 500,000 sirianë të prekur në rajonet veriperëndimore.

Infrastruktura ujore e Turqisë jugore dhe e Sirisë veriperëndimore është kritike. Siria veriperëndimore tashmë po përjetonte një shpërthim kolere dhe mungesa e aksesit në ujë të pastër do të lejojë që sëmundjet të përhapen më tej.

Më shumë mbështetje psikosociale në të gjithë bordin

Shumë të mbijetuar po jetojnë gjithashtu me trauma psikologjike.

“Është vlerësuar se rreth një milion njerëz në Sirinë veriperëndimore kanë nevojë për mbështetje të shëndetit mendor. Por megjithatë, raportohet se ka vetëm 24 psikologë në zonë, “tha Higgins.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

TË FUNDIT

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×