Spanja rrit çmimin e vajit te ullirit, shkak ulja e prodhimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thatësira e shkaktuar i nxehti ekstrem ka përgjysmuar prodhimin e vajit të ullirit në Spanjë. Kjo ka bërë që çmimi të rritet me 112% krahasuar me vitin e kaluar. Një nga fermerët, Jesús Anchuelo, deklaron se kanë pësuar humbje dhe pavarësisht se çmimet rriten çdo dy javë nuk arrijnë të mbulojnë koston e prodhimit.

Litri i vajit të ullirit në dyqanet spanjolle është rritur me 52.5% përgjatë këtij viti, shumë mbi mesataren evropiane. Më e larta nga vendet e tjera prodhuese si Italia, Greqia dhe Portugalia.

Rritja e çmimit po prek edhe produkte të tjera që kanë përbëres vajin e ullirit si konservat.

- Advertisement -

Spanja eksporton 70% të prodhimit të saj.

“Në Spanjë jemi mësuar që çmimet e vajit të ullirit të jene më të ulëtat krahasuar me vendet e tjera. Dhe ajo që ka ndodhur është se në Spanjë, ku çmimet ishin më të ulëta, tashmë kanë lëvizur në përputhje me çmimet italiane, me të njëjtat çmime që paguahet në Shtetet e Bashkuara, në Francë, në Greqi…”, deklarojnë qytetarët.

Edhe prodhimi i këtij viti pritet të jetë i ngjashëm me të një viti më parë. Një ulje e çmimit të vajit të ullirit do të vijë vetëm si pasojë e një rritje të prodhimit. Kjo, nëse ndryshimet klimatike do u japin “armëpushim” vendeve mesdhetare.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×