Stoltenberg drejt largimit/ ‘Burokrati’ s’do të kërkojë mandat të ri në krye të NATO

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jens Stoltenberg do ta përfundojë mandatin e tij në krye të NATO-s tetorin e ardhshëm, sikurse ishte parashikuar.

Lajmin e ka bërë të ditur një zëdhënëse e Aleancës, e cituar nga gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”.

Oana Lungesco ka nënvizuar se Stoltenberg nuk ka ndërmend të kërkojë një mandat të ri, pas zgjatjes tre herë të atij fillestar, që i mundësoi drejtimin e NATO-s për 9 vjet.

- Advertisement -

Reagimi i zëdhënëses erdhi pasi gazeta gjermane “Welt am Sonntag” kishte shkruar se mandati i Stoltenberg do të zgjatej sërish.

Jens Stoltenberg, ekonomist dhe ish-lider i partisë laburistë norvegjeze, ka qenë kryeministër i Norvegjisë nga viti 2000 në 2001 dhe nga 2005-a në 2013-n, para se të zgjidhej vitin pasardhës sekretar i përgjithshëm i NATO-s.

Ai ka qenë edhe ministër i Financave dhe Energjetikës, por nuk ka pasur kurrë një formim ushtarak për të drejtuar një nga aleancat ushtarake më të mëdha në botë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

TË FUNDIT

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

“Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë”, Krasniqi: Kanë frikë se është si Ukraina

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha për emisionin “Review” në Euronews Albania, se e gjithë situate e krijuar në veri të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×