Strehimi i Gruevskit, Novak: Këto çështje i takojnë gjyqësorit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hungaria nuk përgjigjet lidhur me azilin e dhënë ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në vitin 2018 edhe pse ai është në listën e zezë amerikane dhe është dënuar me mbi 20 vite burg në Maqedoninë e Veriut.

Presidentja hungareze Katalin Novak ishte këtë të hënë në Shkup, teksa tha se vendim i takon sistemit gjyqësor hungarez që është tërësisht i pavarur në vendime.

“Në lidhje me rastin Gruevski, dua të them se është në juridiksionin e gjyqësorit tonë, I cili vepron I pavarur në vendime. Jam shumë e lumtur që gjatë vizitës sime u binda se bashkëpunimi ynë i ndërsjellë po ndërtohet dhe zhvillohet me sukses,” – u shpreh Novak.

- Advertisement -

Presidentja hungareze shprehu mbështetjen e plotë për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, ndërsa homologu maqedonas falënderoi këtë shtet për mbështetjen në çdo moment të vështirë.

“Kjo vizitë është domethënëse për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe. Hungaria është një nga anëtarët më të zëshëm dhe më aktivë të BE në mbështetjen e procesit të zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe një vend që luajti një rol të rëndësishëm në vendimin për fillimin e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut,” – tha presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Dy shtetet do të intensifikojnë më shumë bashkëpunimin edhe në sferën e emigracionit ilegal pasi Maqedonia e Veriut është pjesë e rrugës që çon emigrantët drejt kufijve hungarezë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 







LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...








Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×