Shqiptarët në qeverinë e RMV, Arben Taravari kërkon Ministrinë e Shëndetësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia e Aleancës për Shqiptarët do të jetë pjesë e qeverisë në Maqedoninë e Veriut. Kryetari Arben Taravari tha se ka interes për të marrë ministrinë e Shëndetësisë, ndërsa për postet e tjera do të merre vesh me kryeministrin Dimitar Kovaçevski gjatë ditëve në vazhdim.

“Aspak nuk kemi diskutuar për çështjet kadrovike, por shpresoj se gjatë ditëve të ardhshme do ta hapim edhe temën e çështjeve kadrovike. Më së shumti kemi folur për programin e partisë sonë dhe Qeverisë dhe për çështje të cilat duhet t’i qojmë bashkë në periudhën që vijon deri në fund të mandatit të kësaj Qeverie. Bëhet fjalë për integrimet evropiane, ligje për luftën kundër korrupsionit, ligji për qeveri dhe ligje të tjera”, tha Arben Taravari, kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Burimet thonë se kjo parti do të marrë edhe drejtimin e Ministrisë së Drejtësisë nga LSDM-ja, dhe Arsimin nga BDI-ja, e nëse kjo realizohet, shqiptarët do të kenë 10 ministri, ndërsa LSDM-ja maqedonase, 12.

- Advertisement -

Varësisht se si do të zhvillohen negociatat e kryeministrit Dimitar Kovaçevski me partitë shqiptare gjatë periudhës në vazhdim, mund të kemi shumicë të ministrave shqiptar në këtë Qeveri, deri në zgjedhjet e ardhshme”.

Aktualisht pushteti ka 61 deputetë, ndërsa i nevojiten të paktën 81 vota për të votuar ndryshimet kushtetuese dhe ligje të tjera të rëndësishme. Por, për shkak të përçarjeve në BDI ka tendencë që partisë më të madhe shqiptare ti shkëputen tre deri në pesë deputetë duke e dobësuar kështu edhe më shumë pushtetin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

TË FUNDIT

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×