English

Stuhi të fuqishme në Teksas, humbin jetën katër persona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Stuhitë kanë vrarë katër njerëz dhe kanë ndërprerë energjinë në gati një milion shtëpi dhe biznese në Teksasin juglindor.

- Advertisement -

“Kemi një stuhi me erëra 100 mph, ekuivalente me uraganin Ike, dëme të konsiderueshme në qendër të qytetit,” tha kryetari i bashkisë së Hjustonit, John Whitmire.

Dy vdekje erdhën nga pemët e rrëzuara dhe një nga një vinç i hedhur në erë. Stuhia tani është zhvendosur në Luizianën fqinje me paralajmërime për përmbytje në Bregun e Gjirit.

Në Hjuston, semaforët ishin fikur, dritaret e zyrave ishin hedhur në erë dhe xhamat e shpërndarë nëpër rrugët e qytetit. Banorët u paralajmëruan të qëndrojnë brenda nga kryebashkiaku, duke folur të enjten në mbrëmje.

“Qëndroni sonte në shtëpi, mos shkoni nesër në punë. “Qëndroni në shtëpi, kujdesuni për fëmijët tuaj. Reaguesit tanë të parë do të punojnë gjatë gjithë kohës.”

Sipas zyrës së Shërbimit Kombëtar të Motit të Hjustonit, paralajmërime për përmbytje të menjëhershme dhe stuhi të rënda u lëshuan për disa qarqe që do të shkojnë deri në mbrëmje.

Qyteti po punonte me një numër të madh të thirrjeve të urgjencës, shumica prej tyre për rrjedhje gazi dhe tela të rrëzuara, tha shefi i zjarrfikësve të qytetit.

LEXONI GITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?