English

Stuhia në Republikën Domenikane, raportohet për të paktën 21 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 21 persona kanë vdekur në Republikën Domenikane pas shiut të dendur gjatë fundjavës që zhvendosi mijëra banorë, thonë zyrtarët.

- Advertisement -

Një hetim është nisur pasi nëntë persona humbën jetën kur shiu i rrëmbyeshëm shkaktoi shembjen e murit të tunelit të autostradës në kryeqytetin Santo Domingo.

Më shumë se 13,000 njerëz u evakuuan në zona të sigurta pas reshjeve të mëdha

Qendra e Operacioneve Emergjente (COE) tha se shiu shkaktoi përmbytje të shtëpive, ndërprerje të energjisë elektrike dhe dëmtuar ura dhe rrugë.

Tre fëmijë ishin në mesin e të vrarëve.

Presidenti Domenikane Luis Abinader e quajti atë “ngjarjen më të madhe të reshjeve ndonjëherë” në historinë e vendit, pas stuhive të rrëmbyeshme gjatë 48 orëve të fundit.

Kombi i Karaibeve është goditur nga reshjet e rrëmbyeshme me pamjet në mediat sociale që tregojnë rrëke uji që rrjedhin nëpër rrugë dhe largojnë automjetet.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?