English

Suedi, mosfunksionimi i frigoriferit shkatërron mostrat e mbledhura prej dekadash

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mostrat e mbledhura gjatë dekadave në institutet mjekësore në Suedi u shkatërruan kur një frigorifer nuk funksionoi gjatë festave të Krishtlindjeve, tha universiteti suedez.

- Advertisement -

Mostrat u ruajtën në një temperaturë prej -190 gradë Celsius në Institutin Karolinska në Stokholm, por midis 22 dhe 23 dhjetorit, rrjedha e azotit të lëngshëm në dhomat kriogjenike u ndërpre. Edhe pse në rrethana të tilla mund të zgjasin katër ditë, mosfunksionimi nuk u rregullua as ditën e pestë, gjë që shkatërroi të gjitha mostrat e ruajtura aty nga disa institucione.

Mati Salberg, dekan i kampusit jugor të Institutit Karolinska, tha se dështimi ndodhi “në kohën më të keqe të mundshme në Suedi, vetëm një ditë para natës së Krishtlindjes”.

Ndonëse nuk ka pasur shenja sabotimi, ka nisur hetimi i brendshëm dhe ngjarja është denoncuar në polici. Disa media suedeze raportojnë se vlera e vlerësuar e mostrave është rreth 50 milionë korona, ose 43 milionë euro.

Salberg thotë se nuk ka vlerësime zyrtare për vlerën e mostrave, por ai pranon se ka shumë të ngjarë në miliona, raportoi britanikja Guardian.

“Kërkimi i leukemisë ishte më i prekuri, sepse u mbajtën mostrat e marra nga pacientët në tridhjetë vitet e fundit”, shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×