Sulm bërthamor nga Rusia? SHBA e shqetësuar nga retorika, Moska: Çështja po fryhet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtëpia e Bardhë pranon se po shqetësohet gjithnjë e më shumë për një sulm të mundshëm bërthamor rus në Ukrainë.

Burimet e inteligjencës amerikane pohojnë se udhëheqësit ushtarakë rusë kanë diskutuar se si dhe kur mund të përdorin armë bërthamore në fushën e betejës.

Një deklaratë e lëshuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë për “parandalimin e luftës bërthamore” nënvizon se Rusia do të gjente justifikime.

- Advertisement -

“Për t’iu drejtuar hipotetikisht armëve bërthamore, ekskluzivisht në përgjigje të një agresioni që përfshin përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë, kur vetë ekzistenca e shtetit është në rrezik”, theksohet në deklaratë.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, thotë se një deklaratë e tillë është e papërgjegjshme.

“Ne ende nuk kemi parë asnjë tregues se rusët po përgatiten për një përdorim të tillë. Por e gjithë kjo është thellësisht shqetësuese dhe do të ishte po aq e papërgjegjshme për Putinin të fliste në këtë formë. Do të ishte po aq e papërgjegjshme që ne të mos e marrim seriozisht këtë koment dhe çdo tregues tjetër”, shprehet zyrtari amerikan

Në të njëjtën kohë kur humbjet e Rusisë në fushën e betejës janë shtuar, kërcënimet e saj bërthamore duket se janë rritur. Por Moska po akuzon Perëndimin për “pompimin e qëllimshëm të çështjes”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Johnson: Nëse Putin do përdorë armë bërthamore, do e braktisë edhe Kina

Polonia arrin marrëveshje për ndërtimin e uzinës së dytë bërthamore


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×