English

Sulm terrorist në Kongo, humbin jetën 12 persona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi xhihadist që ka ndodhur në provincën Ituri, në pjesën verilindore të Republikës Demokratike të Kongos.

- Advertisement -

Mediat e huaja shkruajnë se 9 persona të pajetë janë gjetur në Elake dhe tre të tjerë në Apesiko, dy fshatra në rajonin Mambasa.

Forcat Demokratike (ADF ) të një organizate xhihadiste që është zotuar për besnikëri ndaj Shtetit Islamik. Sipas dëshmive, tre trupave të gjetur në fshatin Apesiko u është prerë koka, ndërsa autorët “i kanë vënë flakën shtëpive dhe kanë grabitur prona”. Distanca midis fshatrave Elake dhe Apesiko është afërsisht nëntë kilometra.

Forcat Aleate Demokratike (ADF)është një nga grupet e armatosura që shkatërron pjesën lindore të Republikës Demokratike të Kongos dhe është fajësuar për një breshëri sulmesh vdekjeprurëse ndaj kryesisht civilëve.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?