English

Sulm terrorist në Tel Aviv, 44-vjeçari hyn me makinë në mes të turmës, vdes turisti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një turist italian është vrarë dhe shtatë persona të tjerë janë plagosur pas një sulmi të dyshuar terrorist pranë një plazhi në Tel Aviv, thonë mjekët izraelitë.

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm i Italisë tha se Izraeli e kishte identifikuar personin e vrarë si shtetasin italian Alessandro Parini.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan një makinë të përmbysur pranë një shëtitoreje dhe një oficer policie izraelite duke hapur zjarr, shkruan BBC.
Policia lokale tha se sulmuesi i dyshuar ishte qëlluar për vdekje nga oficerët.

Sulmi vjen pasi dy motra britaniko-izraelite u vranë dhe nëna e tyre u plagos pas të shtënave në Bregun Perëndimor të pushtuar më herët të premten.

Policia në Tel Aviv tha në orën 21:25 me orën lokale (19:25 BST) një burrë 45-vjeçar drejtoi një makinë Kia përgjatë shëtitores së plazhit të qytetit, duke goditur disa këmbësorë përpara se të përmbysej në lëndinën e kopshtit Charles Clore.

Ata thanë se një oficer policie në një pikë karburanti aty pranë dëgjoi zhurmën dhe, pasi vrapoi në vendngjarje, pa shoferin e makinës “duke u përpjekur të kapte një armë që kishte në makinë” dhe më pas “e neutralizoi atë. “.

Shërbimi izraelit i ambulancës tha se, përveç autorit të dyshuar, kishte gjithsej tetë viktima nga sulmi dhe se të gjithë ishin turistë.

Nga të plagosurit, tre pësuan lëndime mesatare dhe katër pësuan vetëm lëndime të lehta, tha ai.

Duke shkruar në Twitter, kryeministrja italiane Giorgia Meloni shprehu “dhimbjen e saj të thellë” për vdekjen e zotit Parini dhe e përshkroi sulmin si “frikacak”.

Pas incidentit, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mobilizoi policinë dhe rezervistët e ushtrisë si pjesë e përpjekjeve për të luftuar terrorizmin, tha zyra e tij.

Netanyahu ka vizituar gjithashtu vendin e të shtënave në Bregun Perëndimor.

Sulmet ndodhën disa orë pasi ushtria izraelite kreu sulme ajrore ndaj objektivave që i përkisnin grupit militant palestinez Hamas në Libanin jugor dhe në Rripin e Gazës.

Ushtria tha se sulmet ishin një përgjigje ndaj një breshërie prej 34 raketash të lëshuara nga Libani në veri të Izraelit të enjten, për të cilën fajësoi grupin.

Tensionet po rriten pas dy netëve të bastisjeve të policisë izraelite në xhaminë al-Aksa të Jerusalemit, vendi i tretë më i shenjtë i Islamit, në fillim të kësaj jave.

Bastisjet shkaktuan konfrontime të dhunshme me palestinezët brenda xhamisë dhe shkaktuan zemërim në të gjithë rajonin.

Raketat e lëshuara nga Libani formuan breshërinë më të madhe në 17 vjet.

Hamasi nuk konfirmoi se kishte lëshuar raketat, por udhëheqësi Ismail Haniyeh, i cili po vizitonte kryeqytetin libanez Bejrut në atë kohë, tha se palestinezët nuk do të “uleshin me krahët e kryqëzuar” përballë agresionit izraelit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?