English

Sulmi vdekjeprurës në Rafah, Netanyahu: Është një fatkeqësi tragjike!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se sulmi që vrau dhjetëra palestinezë të zhvendosur në Rafah ishte një “fat tragjik”.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Netanyahu i tha Parlamentit izraelit se ishte jetike që Izraeli të merrte “çdo masë paraprake të mundshme” për të mbrojtur civilët e kapur në luftimet në Gaza.

Ai u tha deputetëve se një hetim mbi incidentin ishte duke u zhvilluar, por këmbënguli se Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) kishin përdorur “përpjekjet e tyre më të mira për të mos dëmtuar ata që nuk janë përfshirë” në konflikt.

Ndërhyrja vjen në mes të rritjes së dënimit ndërkombëtar të sulmit, me BE-në që këmbëngul që Izraeli të ndjekë një vendim javën e kaluar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë për të ndaluar sulmet në Rafah.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu i kërkoi Izraelit të marrë çdo masë paraprake për të mbrojtur civilët në Gaza.

“Siç kemi qenë të qartë, Izraeli duhet të marrë çdo masë paraprake të mundshme për të mbrojtur civilët. Ne po angazhojmë në mënyrë aktive IDF dhe partnerët në terren për të vlerësuar atë që ndodhi,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në një deklaratë.

“Në Rafah ne kemi evakuuar tashmë rreth një milion banorë joluftëtarë dhe pavarësisht përpjekjeve tona maksimale për të mos dëmtuar joluftëtarët, fatkeqësisht diçka shkoi në mënyrë tragjike të gabuar,” tha zoti Netanyahu.

“Ne po hetojmë incidentin dhe do të arrijmë në përfundime sepse kjo është politika jonë”, shtoi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?