English

Sulmohet spitali në Gaza, plagosen 21 persona, mes tyre gra dhe fëmijë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 21 persona janë plagosur në një sulm në spitalin al Quds në Gaza, ka pohuar Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS).

- Advertisement -

Organizata humanitare tha se xhamat ishin thyer dhe se pjesë të tavanit ranë nga shpërthimi.

“Shumica e të prekurve ishin gra dhe fëmijë, duke shkaktuar frikë dhe panik ekstrem te civilët e zhvendosur brenda vendit,” tha ai.

Qindra njerëz janë strehuar në spital, pavarësisht se Izraeli urdhëroi njerëzit të evakuoheshin rreth dy javë më parë.

Një video e shpërndarë nga organizata tregoi punonjësit e shëndetësisë që mbanin fëmijë dhe kujdeseshin për një grua me një lëndim në këmbë.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë thënë më parë se nuk do të sulmojnë spitalet, pavarësisht se e dinin se Hamasi po vepron nga brenda objekteve.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?