English

Politikani serb: Do kandidoj në zgjedhje, do them të vërtetën për Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çedomir Jovanoviç, kryetar i Partisë Liberal-Demokratike të Serbisë, ka njoftuar se do të garojë për zgjedhjet lokale që mbahet në dhjetor në Serbi. Ai ka theksuar se gjatë fushatës do të tregojë të vërtetën për Kosovë, të cilën të vërtetë askush nuk dëshiron ta thotë.

- Advertisement -

Politikani serb që njeh shtetin e Kosovës, ka deklaruar se nuk do të gënjej për çështjen e Kosovës.

“Nuk do ta gënjej vendin për Kosovën, të ofroj një rrugë më të lehtë, sepse në fund të kësaj rruge do të zhdukemi.”, deklaroi Jovanoviç, transmeton Danas.

Ai gjithashtu ka paralajmëruar pjesëmarrjen e tij në zgjedhjet e Beogradit, duke thënë se dëshiron një kryetar komune që do ta pajtojë Beogradin dhe ta shërojë atë.

Jovanoviç ka shtuar se është kundër planit franko-gjerman, sepse ata që e kanë bërë nuk kanë menduar për Serbinë.

Siç tha ai, ai dëshiron që qeveria e ardhshme në Serbi të ftojë përfaqësuesit e Prishtinës në Beograd ose të shkojnë në Prishtinë, të bisedojnë.

Sipas tij, në fushatë ai po mbështet në gjeneratën e tij, në njerëz që gjithmonë kanë mbështetur PLD-në dhe njerëz që nuk kanë kohë për veten e tyre, as për partitë dhe politikën dhe se në listë do të përfshihen njerëz me të cilët ka punuar.

Jovanoviç ka theksuar se dëshiron të shkojë në Kosovë gjatë fushatës dhe të vizitojë familjet e serbëve të vrarë, si dhe familjet e policit të vrarë shqiptar.

Ai shtoi se nuk e respekton kishën ortodokse serbe, sepse ajo i mbyll dyert e manastirit para njerëzve që vrasin në portat e manastirit dhe sepse familjet kujtohen vetëm para Paradës së Krenarisë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?