English

Sunak: Kurorëzimi i Mbretit Charles III, moment krenarie kombëtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak thotë se kurorëzimi i mbretit është një ritual i dashur përmes të cilit lind një epokë e re.

“Asnjë vend tjetër nuk mund të shfaqte një shfaqje kaq madhështore”, tha ai në një postim në Twitter, duke shtuar se nuk është thjesht një spektakël.

“Është një shprehje krenare e historisë, kulturës dhe traditave tona”, shtoi ai.

- Advertisement -

Sot Charles III do të kurorëzohet mbret në ngjarjen më të madhe ceremoniale të Britanisë për shtatë dekada, në një ceremoni madhështore që daton 1000 vjet më parë.

Charles pasoi nënën e tij, Mbretëreshën Elizabeth, kur ajo vdiq shtatorin e kaluar dhe në moshën 74-vjeçare, ai do të bëhet monarku më i vjetër britanik që do të vendosë në kokë kurorën 360-vjeçare të Shën Eduardit, ndërsa ai ulet në një fron të shekullit të 14-të në Westminster Abbey të Londrës.

Kurorëzimi i tij do të ndiqet nga rreth 100 krerë shtetesh dhe personalitete, përfshirë zonjën e parë të SHBA-së Jill Biden.

LEXONI GHITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×