Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Ben Wallece për t’u zgjedhur në krye të NATO-s.

Ben Wallace ka shprehur tashmë publikisht interesimin për të marrë drejtimin e aleancës perëndimore të mbrojtjes, kur posti të mbetet vakant në shtator.

Kryeministri Sunak do të qëndrojë dy ditë në Uashington dhe do të takohet me presidentin amerikan në Shtëpinë e Bardhë.

- Advertisement -

Dyshja do të diskutojnë bashkëpunimin mbi ekonominë, tregtinë, shkencën dhe teknologjinë, me kontrata investimesh disa miliardë që pritet të nënshkruhen.

Ata gjithashtu do të diskutojnë mënyrat për të rregulluar Inteligjencën Artificiale.

Zoti Ëallace është i popullarizuar në SHBA falë rolit të tij qendror për të ndihmuar në krijimin e një koalicioni ndërkombëtar në mbështetje të Ukrainës.

Ai ka rritur gjjithashtu shpenzimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar deri në 2.25 për qind të GDP-së dhe po shtyn që ato të arrijnë në 3 për qind deri në fund të dekadës.

Muajin e kaluar, kryeministri Sunak kaloi pak kohë në margjinat e takimit të fundit të G7 në Hiroshima duke lobuar për zotin Wallace.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Krujë/Informacion paraprak Më datë 04.10.2023, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, dyshohet se një automjet tip "Benz", në pronësi të shtetasit E. B.,...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

TË FUNDIT

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Krujë/Informacion paraprak Më datë 04.10.2023, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, dyshohet se një automjet tip "Benz", në pronësi të shtetasit E. B.,...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Rumania do të dërgojë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR 

Rumania do të dërgojnë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR në Kosovë, tha ambasadori rumun në NATO, Dan Neculaescu. "Pas vendimit të fundit...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×