Synohet shkarkimi i udhëheqësit të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy është duke luftuar për jetën e tij politike pasi një rebel i krahut të djathtë Matt Gaetz, e ka nisur një mocion për shkarkimin e tij.

Tensionet mes dy republikanëve janë përkeqësuar përgjatë fundjavës, pasi McCarthy e ka miratuar një projektligj me ndihmën e demokratëve për t’i financuar agjencitë qeveritare.

Deri më tani, askush në historinë amerikane në këtë pozitë, nuk është shkarkuar përmes një mocioni të tillë.

- Advertisement -

Udhëheqësia tani i ka dy ditë për ta vënë masën për votim, ndonëse mund të nisen procedura tjera për ta penguar procesin.

Pozita e udhëheqësit të Dhomës së Përfaqësuesve është e dyta në linjë për pozitën e presidentit, pas pozitës së nënpresidentit.

Ai, apo ajo që e udhëheq këtë trup të Kongresit, i kontrollon punët e komiteteve dhe mund ta bëjë ose zhbëjë agjendën e Shtëpisë së Bardhë.

Në marrëveshjen e arritur të shtunën, e cila e ka shmangur mbylljen e Qeverisë amerikane, nuk është përfshirë ndihma ushtarake për Ukrainën në vlerë të gjashtë miliardë dollarëve, sepse Gazetz, prej Floridas, dhe disa ultrakonservatorë tjerë, kanë insistuar se Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar shumë mjete në këtë luftë të nisur nga Rusia.

Nëse shkarkohet McCarthy, një listë e re duhet të bëhet publike dhe personi që ngjitet në krye do ta marrë atë pozitë deri në zgjedhjet e ardhshme për Kongres.

Për ta shkarkuar atë nga pozita nevojitet një shumicë e thjeshtë, mirëpo deri më tani pak republikanë kanë thënë se kanë gatishmëri për të bërë diçka të tillë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

TË FUNDIT

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×