“Drama e emigrimit! Aty inxhinieri bën punë të rëndomta”-avokati shqiptar në Itali

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Gentian Alimadhi ishte këtë të martë i ftuar në “Good Morning Albania” për të folur rreth vështirësive të emigrantëve që zgjedhin për të jetuar në Itali.

Ai tha se në shumicën e rasteve është shumë e vështirë që një njeri me një stad të caktuar shoqëror të ketë po të njëjtin status në Itali. Ai tha se shpesh inxhinieri emigrant  në Itali bën punë të rëndomta, pasi shkolla nuk njihet.

“Drama e emigrimit është pikërisht kjo. Një inxhinier andej bën  punë të rëndomta. Nuk mund të fillojë në një farë moshe të fillojë studimet që t’i njihet diploma e këtushme. Çdo lloj shkolle, nëse universiteti të njeh të gjitha provimet që t’i ke bërë këtej, por duhet të kalosh prap në një shkollë.

- Advertisement -

Dentisti, punëtorët që më vijnë në shtëpi janë shqiptarë, në të gjitha fushat ka shqiptar. Sa e vështirë është për ata që vijnë tani? Është e vështirë në bazë të moshës. një me fëmijë dhe mbi 40 vjeç e ka shumë të vështirë që ta rifillojë sepse duhet të punojë për të krijuar një bazë ekonomike për të qenë i qetë për të studiuar dhe për t’u profesionalizuar ndër vite në profesionin e tij”,-tha avokati.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×