AKSHI

3 javë pas sulmit kibernetik, rikthehen në normalitet shërbimet në e-Albania

Pas thuajse tre javësh nga sulmi kibernetik, shërbimet publike online janë rikthyer në normalitet të plotë në platformën e-Albania. Lajmi është bërë...

Sot mund të hasni vështirësi në faqet zyrtare online, njofton AKSHI

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit njofton se qytetarët mund të hasin sot vështirësi në faqet zyrtare online, për shkak se...

Sulmi kibernetik synonte fshirjen e të dhënave kryesore, Karçanaj: S’pati humbje

Drejtorja e AKSHI-t Linda Karçanaj u shpreh se sulmi kibernetik u bë me qëllim fshirjen e të dhënave kryesore të sistemeve...

Publikohen dokumenta zyrtare pas sulmit kibernetik | 5 zhvillime kryesore

Sulmi kibernetik, hakerat publikojnë dokumente të institucioneve shtetërore Një grup i vetëquajtur Homeland Justice (Drejtësi për Ardheun) pretendon se ka qenë...

Pas sulmit kibernetik, e-Albania rikthen në funksion një pjesë të shërbimeve

Portali qeveriatar e-Albania ka rikthyer në funksion 1118, nga 1225 shërbimet elektronike që ofron për qytetarët shqiptarë. Dokumentet me vulë tatimore, vërtetimet...

‘E turpshme”, Rama për hakerimin: Gjyqet me median për shpifje s’i kam praktikë

“Është e turpshme që të gënjehet publiku në këtë farë feje, cilatdo qofshin motivet e kësaj valë shpifjesh haluçinante". Kështu deklaron kreu...

Sulmi kibernetik, rikthehen faqet e ministrive dhe sistemi i fiskalizimit

“Kunderofensiva e AKSHI-t dhe aleateve ndaj sulmit kibernetik po ecën me ritme të shpejta dhe në përputhje me planin e emergjencës”. Kështu...

Kryeministria për sulmin kibernetik: Sistemet s’janë prekur

Kryeministria ka reaguar sërish sot pas sulmit kibernetik që ka përfshirë sistemet shtetërore të të dhënave. Në deklaratën për mediat thuhet se sulmi...

Dyshime për drogë në Durrës, AKSHI bllokon përkohësisht shërbimet | 5 ngjarje

Dyshime për kokainë në Durrës, grabitet kontejneri, 20 të arrestuar Një kontejner i ardhur me banane nga Amerika Latine është gjetur...

‘Sulm kibernetik nga jashtë Shqipërisë’, AKSHI bllokon shërbimet online

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit ka njoftuar se vendi ynë po përballet me një sulm kibernetik. Për këtë shkak, shërbimet online...

AKSHI: Kemi kursyer para për tenderët e FSDKSH-së

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit deklaron se në asnjë rast nuk ka kontraktuar më shumë para se fondi limit për...