aleksander lukashenko

1-vjetori i luftës në Ukrainë, Lukashenko: Pata një bisedë të gjatë me Putinin

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko zhvilloi një bisedë të gjatë me homologun e tij rus Vladimir Putin të premten, në përvjetorin...

Lukashenko viziton ushtarët rusë të stacionuar në Bjellorusi

Lideri autoritar bjellorus, Aleksandër Lukashenko, vizitoi një bazë ushtarake ku janë të stacionuara trupat ruse. Lajmin e ka bërë me dije Ministria...

“Asnjë komplot”, Lukashenko hedh poshtë spekulimet për stërvitjet ushtarake në kufi

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka deklaruar se manovrat e fundit ushtarake nuk kishin për qëllim Ukrainën dhe hodhi poshtë “teoritë...

Putin viziton Bjellorusinë dhe takon Lukashenkon

Presidenti rus, Vladimir Putin, do të udhëtojë në Bjellorusi, udhëtimi i tij i parë në më shumë se tre vjet, për...

Bjellorusia gati për luftë, Ministri rus i mbrojtjes takohet me Lukashenko

Ministri i Brendshëm rus Sergei Shoigu dhe presidenti bjellorus Lukashenko u takuan në Minsk për të diskutuar operacionet ushtarake të Moskës...

Presidenti Bjellorusisë i kërkon Ukrainës që të ulet dhe të negociojë me Rusinë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të dielën se Kievi po bën një "gabim" duke vënë parakushte për negociatat me Rusinë. "Gabimi...

Bjellorusia nuk ka ndërmend të luftojë me asnjë shtet, thotë Lukashenko

"Bjellorusia nuk planifikon të shkojë në luftë me askënd, vendi nuk ka nevojë për luftë." Kështu u shpreh presidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko...

Lukashenko: Ukraina po përgatit sulm ndaj Bjellorusisë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko deklaroi se Ukraina po përgatit një sulm ndaj territorit të shtetit të tij. Lukashenko, i cili është...

Lukashenko: Bjellorusia është autoritare, por nuk ka të burgosur politikë

Lideri bjellorus, Aleksandër Lukashenko ka pranuar se udhëheq një shtet autoritar, por ka pretenduar se nuk ka të burgosur politikë në...

Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me raketa

Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me sisteme raketore Iskander-M brenda pak muajsh. Kështu bëri të ditur presidenti rus Vladimir Putinn në...

Lukashenko ndryshon ligjin e dënimit me vdekje, synohen aktivistë të opozitës

Bjellorusia ka prezantuar dënimin me vdekje për planifikimin e një sulmi ose "përpjekje për një akt terrorizmi", sipas një dekreti të...

Bjellorusia do të vendosë forca speciale pranë kufirit jugor me Ukrainën

Bjellorusia do të vendosë trupa të operacioneve speciale në tre zona pranë kufirit të saj jugor me Ukrainën. Kështu deklaruan forcat e...

Lukashenko: Nuk e mendoja se lufta në Ukrainë do zvarritej kaq gjatë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko nuk e mendonte se lufta në Ukrainë do të zvarritej kaq gjatë. Në një intervistë për "The...