amerikan

Ndërron jetë miliarderi amerikan, njeriu që revolucionarizoi kompjuterët

Pionieri dhe filantropi i njohur i Silicon Valley, Gordon Moore, ka vdekur në moshën 94-vjeçare në Hawaii. Moore është një nga bashkëthemeluesit...

Analisti amerikan: Nëse Ukraina njeh Kosovën, e njohin dhe 4 vendet e tjera 

Analisti amerikan Edward Joseph tha në një intervistë për Euronews Albania se nëse Ukraina njeh Kosovës si shtet, pas saj do...

Incidenti në Detin e Zi, Kievi: Putin kërkon të zgjerojë zonën e konfliktit

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov deklaroi se incidenti në Detin e Zi, ku u...

Incidenti në Detin e Zi, eksperti: Rrëzimi i dronit amerikan nga rusët, i qëllimshëm

Eksperti i Çështjeve Ndërkombëtare, Dritan Hoti thotë se droni amerikan në Detin e Zi, u rrëzua qëllimisht nga rusët, duke u...

Rrëzimi i dronit amerikan nga rusët, Kievi: Putin do zgjerimin e luftës

Ka ardhur dhe reagimi i parë nga Kievi në lidhje me rrëzimin e dronit të ushtrisë amerikane në Detin e Zi,...

“Duro, mos më bëj juristin amerikan”, Lela kapet me Gjiknurin: S’kam ardhur për… 

Deputeti i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri u përplas me analistin Alfred Lela lidhur me çështjen McGonigal në emisionin Now në Euronews...

Vjosa Osmani takon ambasadorin amerikan, ja për çfarë diskutuan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve e Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier. Bëhet e ditur se...

Ndërron jetë reperi i njohur amerikan

CNN shkruan se Jolicoeur, i cili ishte një nga anëtarët themelues të treshes së repit De La Soul, ndërroi jetë si...

Kina reagon pas sulmit ushtarak amerikan ndaj balonës së dyshuar spiune

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze në brigjet e shtetit amerikan të Karolinës së Jugut, një...

Rusët vrasin mjekun amerikan në Ukrainë

Një mjek amerikan i identifikuar si Pete Reed është vrarë në Ukrainë, pas bombardimeve ruse në qytetin e Bakhmut. Lajmi është konfirmuar...

Amerikani: Ja cila është kënga e parë që kam mësuar në gjuhën shqipe

Clayvion Winn është një amerikan që ka një dashuri shumë të madhe për Shqipërinë, për gjuhën tonë, për këngët, madje edhe...

A janë nën hetim zyrtarë shqiptarë? Departamenti i Drejtësisë pyetet nga Euronews

Euronews Albania ka kontaktuar Departamentin Amerikan të Drejtësisë në lidhje me implikimin ose jo të zyrtarëve apo ish-zyrtarëve shqiptarë në çështjen...

U aksidentua teksa pastronte rrugën nga bora, aktori amerikan në gjendje të rëndë

Aktori amerikan Jeremy Renner ka dalë nga operacioni por mbetet në gjendje kritike për shkak të aksidentit me një borëpastruese. Renner pësoi...

Veterani ushtarak amerikan akuzohet se ka trajnuar ilegalisht pilotët kinezë 

SHBA-ja ka akuzuar ish-pilotin e marinës amerikane, Daniel Duggan, se u ka dhënë në mënyrë të paligjshme pilotëve kinezë "stërvitje ushtarake"...

Senati amerikan ndalon Tik-Tok në telefonat zyrtarë të qeverisë 

Senati amerikan ka miratuar një ligj që ndalon punonjësit e institucioneve federale të përdorin aplikacionin Tik-Tok në telefonat zyrtarë. Në fillim të...

Senati amerikan miraton projektligjin për mbrojtjen e martesave të të njëjtit seks 

Senati amerikan ka miratuar një projektligj për të mbrojtur martesat e të njëjtit seks, një masë që i përgjigjet shqetësimeve se...