amerikan

Amerikani: Ja cila është kënga e parë që kam mësuar në gjuhën shqipe

Clayvion Winn është një amerikan që ka një dashuri shumë të madhe për Shqipërinë, për gjuhën tonë, për këngët, madje edhe...

A janë nën hetim zyrtarë shqiptarë? Departamenti i Drejtësisë pyetet nga Euronews

Euronews Albania ka kontaktuar Departamentin Amerikan të Drejtësisë në lidhje me implikimin ose jo të zyrtarëve apo ish-zyrtarëve shqiptarë në çështjen...

U aksidentua teksa pastronte rrugën nga bora, aktori amerikan në gjendje të rëndë

Aktori amerikan Jeremy Renner ka dalë nga operacioni por mbetet në gjendje kritike për shkak të aksidentit me një borëpastruese. Renner pësoi...

Veterani ushtarak amerikan akuzohet se ka trajnuar ilegalisht pilotët kinezë 

SHBA-ja ka akuzuar ish-pilotin e marinës amerikane, Daniel Duggan, se u ka dhënë në mënyrë të paligjshme pilotëve kinezë "stërvitje ushtarake"...

Senati amerikan ndalon Tik-Tok në telefonat zyrtarë të qeverisë 

Senati amerikan ka miratuar një ligj që ndalon punonjësit e institucioneve federale të përdorin aplikacionin Tik-Tok në telefonat zyrtarë. Në fillim të...

Senati amerikan miraton projektligjin për mbrojtjen e martesave të të njëjtit seks 

Senati amerikan ka miratuar një projektligj për të mbrojtur martesat e të njëjtit seks, një masë që i përgjigjet shqetësimeve se...

Prezantuesi amerikan pëson djegie të rënda në fytyrë 

Prezantuesi i televizionit amerikan dhe komediani Jay Leno pësoi djegie të rënda të hënën pasi një nga makinat e koleksionit të...

Fitorja në Arizona, demokratët vetëm një vend larg kontrollit të Senatit amerikan

Senatori demokrat Mark Kelly fitoi rizgjedhjen të premten në shtetin vendimtar të Arizonës, duke mundur republikanin Blake Masters, duke bërë kështu...

‘Vala e kuqe nuk ndodhi’, Biden i drejtohet popullit amerikan

Joe Biden tha se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA tregojnë se demokratët kanë pasur një natë të fortë. Ai theksoi...

38 vjet në burg për krimin që nuk e kreu, lirohet falë analizës së ADN-së

Amerikani Maurice Hastings u shpall i pafajshëm, pasi kaloi 38 vjet burg për vrasjen e një gruaje në vitin 1983 në...

Rusia refuzon apelin e yllit amerikan të basketbollit

Një gjykatë në Rusi ka hedhur poshtë apelin e yllit amerikan të basketbollit, Brittney Griner, kundër dënimit “traumatik” me nëntë vjet...

Politikanët kokat e krimit, El Chapo thyen heshtjen: Jam trofe i presidentit të SHBA

Pesë vjet pasi u ekstradua në Shtetet e Bashkuara, baroni meksikan i drogës Joaquin “El Chapo” Guzman e ka drejtuar gishtin...

Senatori amerikan paralajmëron një sulm të mundshëm rus në territorin e NATO-s

Senatori republikan i Floridës, Marco Rubio, shprehu shqetësimin për mundësinë e një sulmi në territorin e NATO-s nga presidenti rus Vladimir...

Cili president amerikan për pak i humbi kodet e lëshimit bërthamor?

Një president amerikan thuhet se mund të ketë humbur 3 kodet e lëshimit bërthamor. Mësoni cili ishte ai. Procesi që presidenti duhet të...

Ligji për armët në SHBA, senatorët bien dakord për ndryshimet e reja

Për herë të parë në 30 vite, senati amerikan ka rënë dakord mbi një projektligj të ri mbi kontrollin e armëve. Pas...

Kremlini: Futja e Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk sjell stabilitet në Europë

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO nuk do të sillte stabilitet në Europë. Kjo është deklarata e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry...