anije

Meloni për anijet e mbytura me emigrantë: Akuzat të tmerrshme, ndërgjegjja e pastër 

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha sot se qeveria e saj është përballur me akuza të rënda pas disa mbytjeve të anijeve...

A reaguan si duhet autoritetet pas përmbytjes së anijes në Itali? Nisin hetimet

Më shumë se 100 njerëz, përfshirë fëmijë, kanë vdekur pasi anija e tyre u mbyt në jug të Italisë. Prokurorët italianë po...

“Kufomat notonin gjithandej”- Mjekja rrëfen tronditjen nga mbytja e anijes në Itali

Një anije me emigrantë është përmbysur në në Cutro, në zonën e Crotone. Mediat bëjnë me dije se numri i viktimave...

58 viktima nga anija e përmbysur në Itali, 1 i arrestuar për trafik njerëzish

Një anije me emigrantë është përmbysur në në Cutro, në zonën e Crotone. Mediat bëjnë me dije se numri i viktimave...

4 anije të NATO-s instruktazh në Portin e Durrësit, çfarë po përgatitet?

Ekipet e luftanijeve të NATO-s po zhvillojnë instruktazhe me Repartin e Emergjencave Civile të Portit të Durrësit. Korrespondentja e Euronews Albania, Kloida Gjuzi tha se bëhet...

Kapet 180 mln euro kokainë në Spanjë, mes të arrestuarve dhe shqiptarë

Policia spanjolle ka sekuestruar një sasi prej 4500 kilogramë kokainë të fshehur në një anije mallrash, të quajtur 'Blume' dhe që...

Anija “Marlin Lome” mbërrin në terminalin e hidrokarbureve në Porto Romano

Është bregëzuar në terminalin e hidrokarbureve në Porto Romano anija "Marlin Lome", më e madhja e bregëzuar ndonjëherë në portet e...

Rikthehet në lëvizje anija që u bllokua në Kanalin e Suezit

Autoriteti i Kanalit të Suezit tha të hënën se një anije mallrash që transportonte misër u bllokua në rrugën ujore por...

Anija me rreth 800 të infektuar me COVID ankorohet në Sidnei

Një anije lundrimi me rreth 800 pasagjerë të infektuar me COVID-19 u ankorua në Sydney. Lajmi u bë me dije nga ministrja...

Mot i keq në gjirin e Vlorës, s’lejohet lëvizja për anijet e vogla dhe të peshkimit

Në Vlorë është ndaluar dhënia e leje nisjes për mjetet e vogla lundruese për shkak të motit të keq. Edhe për anijet...

Tre anije të tjera me drithëra largohen nga portet e Ukrainës

Tre anije të tjera u larguan nga portet ukrainase në mesditën e 1 nëntorit, sipas marrëveshjes për eksportin e grurit nga...

Ukraina nis anijet me grurë, reagon Kremlini: Lojë e rrezikshme

Autoritetet në Ukrainë kanë deklaruar se 12 anije të ngarkuara me drithëra u nisën të hënën nga portet e detit të...

5 viktima nga përplasja e dy anijeve në Kubë 

Të paktën pesë persona humbën jetën kur një anije në Kubën veriore me destinacion Shtetet e Bashkuara u përplas me një...

“Amerigo Vespucci’ në Durrës”, anija që shkolloi shumë breza marinarësh

Në çdo kohë e në çdo vend, nëse pyet një marinar, se cila është anija më e bukur në botë, është...

10 viktima dhe 60 të zhdukur, mbytet anija në Nigeri 

Të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 60 janë zhdukur pasi një varkë u mbyt në shtetin Anambra në juglindje të...

Moti i keq, ndalohet lundrimi i mjeteve të vogla dhe anijeve peshkuese në Vlorë

Për shkak të përkeqësimit të motit në gjirin e Vlorës dhe jashtë saj, është ndaluar dhënia e lejes për mjetet e...