BE

10 vendet me fuqinë më të madhe blerëse në BE

Në 2021, Prodhimi i Brendshëm Bruto (GDP) për banorë, përkthyer në fuqinë blerëse përcakton se standardin më të lartë në Bashkimin...

BE firmos marrëveshje me SHBA për të ulur varësinë nga gazi rus

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian njoftojnë se kanë firmosur një marrëveshje të rëndësishme për furnizimin me gaz natyror të lëngshëm. Lëvizja...

‘Sanksionet kundër Rusisë erdhën me vonesë’, Zelenski kritikon BE-në

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka kritikuar liderët e Bashkimit Europian pasi sipas tij duhet të kishin marrë më shpejt masa...

Kurti: Shqipëria të lobojë sa më shumë për Kosovën në NATO

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar të enjten se Kroacia është shteti i parë që Kosova beson se do të...

Sanksione të reja Rusisë, liderët e G7-s synojnë bllokimin e arit rus

Liderët e grupimit G7 ranë dakord të enjten të bllokojnë kapacitetet e Rusisë për të shitur rezervat e arit për të...

1 muaj luftë, si nisi konflikti i përgjakshëm në Ukrainë dhe ku jemi sot

Sirena, rrënoja dhe re tymi në horizont. E paimagjinueshmja u materializua. Lufta shpërtheu dhe disa dhjetëra mijëra ushtarë rusë nisën pushtimin...

Projekti për Skavicën i vonuar, thotë ish-drejtori i HEC-it Fierzë

Projekti për HEC-in e Skavicës është i vonuar. Kështu u shpreh Luigj Pjetri, ish-drejtor i HEC-it në Fierzë, në emisionin Mirmëngjes në...

Propozimi i Von der Leyen: Ta blejmë gazin si evropianë, jo të ndarë

Një grup i posaçëm që mund të koordinojë blerjen e gazit dhe detyrimi për të plotësuar deri në 80% të depozitave...

Përçarje në BE mbi ndërhyrjet në tregun e energjisë

Çështja e rritjes së çmimeve të energjisë dhe nëse blloku 27-anëtarësh duhet të ndërhyjë për të mbrojtur ekonomitë evropiane do të...

Kosova refuzon propozimin e BE-së për zgjedhjet serbe

Zëdhënësi i BE-së për çështje të Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Peter Stano, ka thënë të martën në konferencën për shtyp...

Serbia ka shantazhuar Brukselin për afrim me Rusinë, thotë Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se brenda këtij viti Kosova do të aplikojë për t’u anëtarësuar në BE dhe do...

Polonia propozon bllokim të plotë të tregtisë BE-Rusi

Polonia propozon që Bashkimi Evropian të zbatojë bllokim total në marrëdhëniet tregtare me Rusinë, thotë kryeministri polak, Mateusz Morawiecki në një...

Ukraina mund të futet në BE brenda muajsh, thotë Zelenski

Aplikimi i Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian mund të aprovohet brena disa muajsh. Kështu u shpreh kryeministri ukrainas Zelenksi,...

Shqiptarët të tretë për marrjen e shtetësisë në vendet e BE

Shqiptarët janë të tretët që kanë marrë më shumë shtetësi në vendet e Bashkimit Evropian gjatë vitit 2020 pas marokenëve dhe...

Shqiptarët, të parët në Europë për aplikimet për azil

Vitin e kaluar, 11,000 shqiptarë kërkuan azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Sipas Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azil,...

Soreca largohet nga Shqipëria, transferohet në Bruksel

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca nuk do të shërbejë më në Tiranë duke filluar nga 1 prilli. Soreca largohet...