gjermani

Sondazhi: 1/3 e të rinjve në Gjermani e konsiderojnë të pranueshme dhunën ndaj grave

Një e treta e të rinjve në Gjermani e konsiderojnë të pranueshme dhunën ndaj grave, sipas një sondazhi të ri. 1000 burra...

VIDEO| Zjarr në parkun më të madh argëtues në Gjermani, evakuohen vizitorët

Një zjarr i madh shpërtheu sot në parkun më të madh argëtues të Gjermanisë, Europa-Park, i cili çoi në evakuimin e...

Partia gjermane planifikon fushatë për shpërbërje të BE-së

Partia gjermane e të djathtës ekstreme, Alternativa për Gjermaninë (AfD), ka thënë se do të përfshijë “shpërbërjen” e Bashkimit Evropian apo...

Organizimi për Ditën e Çlirimit, ambasada gjermane përgënjeshtron mediat në Kosovë

Ambasada gjermane në Kosovë tha se “nuk kemi bojkotuar” pritjen zyrtare të organizuar nga Presidenca dhe Kryeministria për Ditën e Çlirimit...

Vrau me sende të forta shqiptarin në Gjermani, arrestohet në Tiranë 34-vjeçari

Një 34-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës pasi gjatë kontrollit fizik në automjet i është gjetur dhe sekuestruar një sasi...

Gjermania që dashuron Beratin: Dua nënshtetësinë shqiptare, jetoj këtu që 23  vite

Hilda Xhoja, prej 23 vitesh jeton në qytetin e Beratit. 73-vjeçarja gjermane tregon për Euronews Albania arsyet e shpërnguljes ne Shqipëri. Ajo...

“Hakmerret” Gjermania, vendos mbylljen e 4 nga 5 konsullatave ruse

Qeveria gjermane bëri të ditur më 31 maj se do t’i mbyllë katër nga pesë konsullatat ruse në Gjermani, duke ua...

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa Taurus

Ukraina i ka kërkuar Gjermanisë që ta furnizojë me raketa të llojit Taurus, tha një zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes në...

Zbulohen plantacionet e kanabisit në Gjermani, “kokat” e grupit kriminal shqiptar

Policia gjermane ka zbuluar një objekt ku kultivoheshin bimë narkotike. Gjatë operacionit janë sekuestruar 1800 rrënjë kanabis, ndërsa dy persona, pjesë...

Gjermania synon të blejë tanke dhe obusë të rinj

Gjermania do të blejnë 18 tanke të llojit Leopard 2 dhe 12 obusë vetëlëvizës, për të rimbushur rezervat, pasi ky shtet...

Masa ndaj aktivistëve të klimës në Gjermani, të rinjtë akuzohen për grup kriminal

Policia gjermane ka kryer një seri bastisjesh në 7 lande të vendit, në kuadër të një hetimi ndaj aktivistëve të klimës,...

Gjermania kritikon Hungarinë për bllokimin e ndihmës për Ukrainën

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, ka kritikuar Hungarinë për bllokimin e ndihmës shtesë ushtarake për Ukrainën, gjatë një takimi të...

Vrasja 28-vjeçares, e ëma në lot: Ish-bashkëshorti e rrihte me kabllo, i thoshte…

Krimi në një familje shqiptare në Gjermani 2 ditë më parë tronditi opinionin. Besmir Ademi, 37 vjeç masakroi me thikë gruan e...

Britania dhe Gjermania: Për dërgimin e avionëve F-16 në Ukrainë vendos SHBA-ja

Çdo vendim për dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë duhet të merret nga Shtëpia e Bardhë, thanë ministrat e Mbrojtjes...

Gjermania i jep ‘mbështetje të plotë’ anëtarësimit të Ukrainës në BE

Gjermania po i jep "mbështetje të plotë" anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian, ka thënë kancelari Olaf Scholz. Mesazhi i këtij të...

2 të vrarë nga të shtënat me armë në fabrikën e “Mercedes Benz” në Gjermani

Dy persona u vranë nga të shtënat në fabrikën e Mercedes Benz në Gjermaninë jugore, raporton Reuters duke cituar mediat gjermane. Punëtorët...