hungari

Orban fiton mandatin e katërt si kryeministër i Hungarisë, kritika Zelenskit

Viktor Orban siguroi një mandat të katërt radhazi në krye të qeverisë hungareze duke mbyllur një fushatë të dominuar nga qëndrimi...

Hungaria në zgjedhje, garë e ashpër mes kryeministrit Orban dhe opozitës

Qytetarët në Hungari nisën të hedhin votat në kuti mëngjesin e së dielës, për të zgjedhur legjislaturën e re të vendit. Procesi...

Hungaria në zgjedhje, partia e Orban ruan epërsinë ndaj opozitës së bashkuar

Teksa zgjedhjet kombëtare të 3 prillit po afrojnë, hungarezët po përgatiten të zgjedhin mes kryeministrit nacionalist Viktor Orban, një nga liderët...

Mbi 291,000 refugjatë Ukrainas në Hungari

Mbi 291,000 refugjatë kanë mbërritur në Hungari nga Ukraina, që prej nisjes së luftimeve me Rusinë. Organizata “Ndihma për Emigrantët” po punon...

Droni i prodhimit sovjetik rrëzohet në Zagreb

Objekti që shpërtheu pranë Zagrebit mbrëmjen e të enjtes është një dron ushtarak i prodhimit sovjetik, i cili ka ardhur nga...

Katalin Novák presidentja e parë grua e Hungarisë

Katalin Novák është zgjedhur presidentja e parë grua e Hungarisë. Ajo mori 137 vota nga deputetët të enjten, përpara rivalit të saj...

Më pak para shteteve që nuk respektojnë vlerat e BE

Gjykata Evropiane e Drejtësisë mbështet kushtëzimin e dhënies të parave të BE-së ndaj atyre vendeve ku nuk respektohet shteti i së...

Hungaria refuzon NATO-n: Ukraina të zgjidhet me dialog

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijarto deklaroi se nuk do të pranojnë më trupa shtesë nga NATO. Sipas tij çështja e...

OSBE rekomandon dërgimin e vëzhguesve për zgjedhjet në Hungari

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) rekomandoi të premten që të dërgohen vëzhgues për të monitoruar zgjedhjet e ardhshme...