permbytjet

Kurti viziton zonat e përmbytura në Kosovë: Shkak dëmtimi i shtretërve të lumenjve

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka vizituar mëngjesin e kësaj të premteje zonat e përmbytura në Istog. Përmes një postimi në facebook,...

“Vjosa pranë pikës kritike”- Peleshi informon mbi situatën e përmbytjeve

Ministri i Mbrojtes Niko Peleshi, mbajti këtë të enjte një konferencë për shtyp, ku informoi qytetarët në lidhje me situatën e...

Përkeqësimi i motit, Peleshi zbulon zonat që rrezikojnë të ketë përmbytje

Ministri i mbrojtjes Niko Peleshi, mbajti këtë të hënë një konferencë për shtyp, ku paralajmëroi zonat të cilat mund të kenë...

27 të vdekur nga përmbytjet në Filipine, qindra shtëpi u shkatërruan plotësisht

Numri i të vdekurve në Filipine ka arritur në 27 pas përmbytjeve, ndërsa 11 persona u plagosën, sipas një deklarate nga...

51 të vdekur nga përmbytjet në Filipine

Numri i personave që vdiqën nga përmbytjet në Filipine u rrit në 51, raporton AP. Në përmbytjet që nisën më 24 dhjetor...

Përmbytjet “sjellin” energji, 3270 ha tokë nën ujë në Shkodër, KESH shton shitjet 

Në bashkinë Shkodër, sipërfaqja e përmbytur arrin në 3270 hektarë. Reshjet e kësaj fundjave kanë krijuar probleme të reja, duke zgjeruar...

Përmirësohet situata nga përmbytjet, MM: S’ka rrezik për zonat e banuara

Ministria e Mbrojtjes ka dhënë informacion rreth situatës nga përmbytjet në vend. Sipas të dhënave të fundit nga Qendra Operacionale e Emergjencave...

Ende s’ka vlerësim për dëmet, qindra banesa të dëmtuara në Shkodër nga përmbytjet

Përmbytjet e pak ditëve më parë në Shkodër sollën probleme të shumta tek banorët e nën Shkodrës. Njësia administrative Gur i...

Dëmet që lanë pas përmbytjet, të hënën nis verifikimi i dëmeve në Qarkun e Shkodrës

Ditën e hënë pritet të nisin verifikimet në terren sa i takon dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet. Janë rreth 3 mijë hektarë...

Xhaferraj-Ramës: Më vjen keq për ty, merresh me ‘Berishën’ 12 vjet më parë

“Më vjen turp për gjendjen e kryeministrit të vendit tim”. Kështu tha deputeti demokrat Ferdinand Xhaferri, teksa tregoi në Kuvend një video...

Alibeaj kërkesë qeverisë: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme në 3 qarqe

Deputeti Enkelejd Alibeaj i kërkon qeverisë që të shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore në Shkodër, Lezhë dhe Durrës për shkak të...

Përmirësohet situata nga përmbytjet në Shkodër e Lezhë, MM: Orët në vijim, kritike

Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile në Agjencinë e Mbrojtjes Civile, ka bërë me dije se një situata së krijuar si...

Përmbytjet, 9 deputetë të PD-së kërkojnë interpelancë urgjente me Ramën

9 deputetë të Partisë Demokratike, kërkojnë interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama në lidhje me situatën e rëndë nga përmbytjet e...

9 qarqet që sot rrezikohen nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dherave

Qarqet Shkodër, Lezhë, Kukës, Dibër, Durrës, Tiranë, Elbasan, Vlorë dhe Gjirokastër, janë të rrezikuara nga përmbytjet dhe rrëqitjeve të dherave. Ky është...

Përmbytjet shkatërrojnë një nga qytetet më të vjetra në botë

Një nga vendbanimet më të vjetra të ruajtura në botë është dëmtuar ndjeshëm nga shirat e rrëmbyeshëm në Pakistan, ndërsa vendi...

Përmbytjet në Pakistan, një e treta e vendit është nën ujë

Një e treta e Pakistanit është zhytur plotësisht nën ujë nga përmbytjet historike, thotë ministri i tij i klimës. Përmbytjet shkatërruese kanë...