Peru

Peru, autobusi bie në humnerë, të paktën 24 të vdekur

Të paktën 24 persona humbën jetën në veri të Perusë pasi një autobus me 60 pasagjerë u rrëzua nga një shkëmb...

Protesta masive në Peru, 17 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Të paktën 17 persona kanë vdekur në përleshjet mes mbështetësve të ish-presidentit dhe forcave të sigurisë në Perunë juglindore, thonë zyrtarët. Dhjetëra...

Ish-presidenti peruan në paraburgim për 18 muaj deri në përfundimin e hetimeve 

Dhoma e Apelit të Gjykatës së Lartë të Perusë la në fuqi vendimin për të mbajtur në paraburgim ish-presidentin peruan Pedro...

Protesta në Peru, gjendje jashtëzakonshme në të gjithë vendin 

Presidentja e re e Perusë, Dina Boluarte, ka njoftuar sot se mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme në të gjithë territorin...

Presidenti i rrëzuar i Perusë Pedro Castillo mbetet në paraburgim

Presidenti i rrëzuar i Perusë, Pedro Castillo, mbetet në paraburgim, sipas një vendimi të gjykatës sot, pasi një gjykatës refuzoi apelimin...

Tentoi të shpërndante Kongresin, arrestohet presidenti i Perusë

Presidenti i Perusë Pedro Castillo është arrestuar nga policia në kryeqytetin Lima pasi ligjvënësit votuan për rrëzimin e tij në atë...

Rrëmbyen 70 turistë në shenjë proteste, banorët në Peru kundër qeverisë

Indigjenët në rajonin e Amazonës në Peru kanë rrëmbyer një grup turistësh prej 70 personash, peruan dhe të huaj, për të...

2.3 ton kokainë me destinacion Evropën, pranga shqiptarit që ishte ‘koka’ e grupit

Autoritetet policore në Peru kanë shkatërruar rrjetin ndërkombëtar të drogës, në krye të së cilës ishte shqiptari Kadri Cjoci, 28 vjeç...

VIDEO| Demi i arratisur nga thertorja shkatërron lokalin

Një dem shkaktoi panik në Lima të mërkurën pasi u arratis nga një kamion që po e transportonte në një thertore. Demi...

Kapen 2.2 tonë kokainë në Peru, në kërkim 2 shqiptarë

2.2 tonë kokainë që do të dërgohej në Holandë, është kapur në Peru. Droga ishte fshehur në kanaçe asparagu. Policia ka arrestuar...

Katastrofë ekologjike në Peru

Derdhja e naftës në brigjet qendrore të Perusë dy javë më parë, cilësohet si një katastrofë ekologjike. Cisterna me flamur italian...