poloni

Polonia do t’i dorëzojë Ukrainës tanket Leopard 2 në dy ose tre javët e ardhshme

Polonia do të dorëzojë 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë në "dy ose tre javët e ardhshme", sipas CNN. Duke cituar ministrinë...

Biden mesazh Putinit nga Varshava: Demokracia po qëndron në këmbë

Pas vizitës surprizë në Kiev, Biden e shprehu mbështetjen për Ukrainën dhe nga Polonia ku zhvilloi një vizitë zyrtare. Gjatë bisedës në...

Biden do të vizitojë Poloninë në prag të 1-vjetorit të luftës Rusi-Ukrainë

Presidenti Joe Biden do të mbajë të martën një fjalim në Poloni, ku do të përsërisë angazhimin e Shteteve të Bashkuara...

Fernando Santos, trajneri i ri i Polonisë

Polonia, kundërshtari i parë i Shqipërisë në kualifikueset e Euro 2024, ka prezantuar sot Fernando Santos si trajnerin e saj. Përfaqësuesja polake...

300 mijë familje pa energji elektrike në Poloni, bora bllokon rrugët

Në Poloni, rreth 300 mijë familje janë pa energji elektrike nga reshjet e dendura të borës. Kushtet e këqija të rrugëve kanë...

Francë-Poloni, formacionet e mundshme

Franca dhe Polonia do të luftojnë kokë më kokë për të siguruar një vend në mesin e tetë skuadrave më të...

Humbja e Polonisë, Lewandowski: Argjentina ishte superiore

Robert Lewandowski nuk arriti të udhëhiqte dot Poloninë dhe ishte thuajse inekzistent në fushën e lojës, ashtu si gjithë skuadra e...

Polonia e Argjentina përballen sot, ja formacionet e mundshme

Polonisë i duhet vetëm një pikë kundër Argjentinës për të garantuar kualifikimin në fazën e eliminatoreve, ndërsa një fitore do ta...

Qeveritë e BE-së pa marrëveshje për kufizimin e çmimit të naftës ruse 

Qeveritë e Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakord të hënën për një kufi mbi çmimin e naftës së papërpunuar ruse...

Polonia mbyll pjesën e parë në avantazh, Arabia Saudite humbet penalltinë

Pjesa e parë mes Polonisë dhe Arabisë Saudite ka përfunduar me rezultatin 1-0 në favor të polakëve. Goli u shënua nga sulmuesi...

Polonia i kërkon Gjermanisë të dërgojë raketa “Patriot” në Ukrainë

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak tha të mërkurën se i kishte kërkuar Gjermanisë që të dërgonte raketat "Patriot" në Ukrainë. “Pas...

Ochoa për pritjen e penalltisë së Lewandowskit: E kam studiuar polakun për 1 muaj

Guilermo Ochoa ishte shpëtimtari i Meksikës ditën e djeshme në ndeshjen ndaj Polonisë, e vlefshme për grupin C të Botërorit "Katar...

Polonia do të vendosë raketa gjermane afër kufirit me Ukrainën

Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak deklaroi se vendi i tij dhe Gjermania kanë rëndë dakord që të vendosin raketa...

Polonia renditet e gjashta në Indeksin e Mbrojtjes Kibernetike

Polonia është renditur e gjashta në botë për sa i përket qëndrueshmërisë ndaj sulmeve kibernetike, sipas MIT Technology Review. “Indeksi i Mbrojtjes...

Zelensky: Ukraina nuk është fajtore për raketën në Poloni

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se ai nuk kishte “asnjë dyshim” se Ukraina nuk ishte fajtore për sulmin raketor që...

Ukraina këmbëngul: Kemi ‘gjurmë ruse’ në sulmin në Poloni

Sekretari i Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha të mërkurën se Ukraina është e gatshme t’u japë...