shba

Blinken ofertë Moskës për lirimin e dy amerikanëve, pritet përgjigja

Të mërkurën, Sekretari i Shtetit Antony Blinken deklaroi se SHBA-ja i kanë ofruar Rusisë një marrëveshje që synon lirimin e yllit...

Kim Jong Un: Koreja e Veriut e gatshme për çdo përballje ushtarake me SHBA-të

Koreja e Veriut është plotësisht e gatshtme për çdo përballje ushtarake me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për mobilizimin e...

Presidenti Joe Biden shërohet nga koronavirusi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka rezultuar negativ në testin e kryer për koronavirusin, pas 5 ditësh në izolim. “Simptomat...

Kina paralajmëron zyrtaren amerikane për pasojat e një vizite në Tajvan

Plani i përfolur i kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi për një udhëtim në Tajvan, ka zemëruar Kinën...

Prokurorët po hetojnë rolin e Trump në trazirat e Capitol Hill

Departamenti amerikan i Drejtësisë po heton mundësin e përfshirjes së ish-presidentit amerikan, Donald Trump, në përmbysjen e rezultatit zgjedhor më 2020,...

Kosova dhe SHBA firmosin sot marrëveshjen 236 milionë dollarëshe

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, do të marrin pjesë sot në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes për...

Kina rrit paralajmërimin për SHBA-të në lidhje me Tajvanin

Kina ka lëshuar paralajmërime të ashpra për administratën e presidentit amerikan Joe Biden në lidhje me një udhëtim të mundshëm në...

Presidenti Biden rezulton me COVID

Presidenti Biden ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi të enjten Shtëpia e Bardhë. Presidenti 79-vjeçar, i cili është plotësisht i vaksinuar dhe...

50% e amerikanëve presin që një luftë civile të ndodhë në vitet e ardhshme

Një studim i Universitetit të Kalifornisë ka bërë disa zbulime shqetësuese për sa i përket zhvillimeve të fundit në SHBA. Në dokumentin...

‘Radoiçiç është i sanksionuar’, SHBA-të paralajmërojnë Listën Serbe

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar Listën Serbe për mbështetjen që i kanë dhënë nënkryetarit të subjekti politik, Millan Radoiçiç,...

SHBA: Lija e majmunit përhapet kryesisht tek meshkujt biseksual e homoseksual

Çdo person është i rrezikuar nga infektimi me linë e majmunit, por ky virusi po përhapet së fundmi kryesisht te meshkujt...

Rusia po përgatitet të aneksojë më shumë territor ukrainas, sipas SHBA-ve

Koordinatori për Komunikimet Strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare në SHBA, John Kirby deklaroi se Rusia po hedh baza për të...

‘Sanksione nga SHBA, në kërkim nga Kosova’, kush është Radoiçiç i listës serbe

I sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i kërkuar nga Kosova, ndërsa në Beograd i pari për "mbrojtjen" e serbëve...

Në gjyq ‘truri’ i Trump, Steve Bannon akuzohet për përbuzje të Kongresit

Ka nisur në Uashington procesi gjyqësor ndaj ish-këshilltarit dhe ish-kreut të fushatës elektorale të Donald Trump. Steve Bannon, i konsideruar si “truri”...

Shtoni fokusin te lija e majmunit, paralajmëron zyrtari

Ndërsa rastet e lisë së majmunit vazhdojnë të rriten në SHBA, një zyrtar i lartë shëndetësor po thekson se shpërthimi duhet të trajtohet...

Joe Biden në Arabinë Saudite për naftën, takim me Bin Salman

Presidenti amerikan Joe Biden vizitoi Arabinë Saudite, ku u takua me trashëgimtarin e fronit mbretëror, Mohammed Bin Salman. Një nga motivet e...