shba

Përditësime LIVE 10 mars: Kryqi i Kuq paralajmëron krizë humanitare në Mariupol

Sot është dita e pesëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

Vdes njeriu të cilit iu transplantua zemra e derrit

Ka vdekur personi i parë në botë që iu transplantua zemra nga një derr i modifikuar gjenetikisht. David Bennett, i cili vuante...

Përditësime LIVE 9 mars: Dita e katërmbëdhjetë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e katërmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

77 vjet më parë rreth 90,000 njerëz vdiqën nga bombardimet e SHBA në Tokio

Natën e 9 marsit të 1945, SHBA bombardoi kryeqytetin japonez Tokio duke vrarë rreth 90,000 njerëz, shumica civilë. Qyteti u shkatërrua, e...

Fadil Berjani tregon situatën me krizën e naftës në Kosovë

Pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë rritje drastike të çmimit të naftës në Evropë, pasi Rusia është furnizuesi kryesor me naftë....

Sa e rëndësishme është nafta ruse dhe çfarë rekordi mund të kapin çmimet?

Sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë nuk mjaftuan për ta dënuar këtë vend për pushtimin e Ukrainës. Ndalimet po prekin tashmë industrinë...

Përditësime LIVE 8 mars: Dita e trembëdhjetë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e trembëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

50 diplomatët rusë ‘non-grata’ nisen nga Nju Jorku drejt Moskës

Rreth 50 diplomatë rusë dhe familjet e tyre janë nisur nga aeroporti i Nju Jorkut drejt Moskës, sipas agjencisë shtetërore të...

SHBA ‘dritë jeshile’ Polonisë për t’i dhënë Ukrainës 28 avionë MiG

Plani i Polonisë për të dërguar avionë luftarakë në Ukrainë ka marrë dritën jeshile nga SHBA, pavarësisht paralajmërimit të Rusisë se...

Çmimi i naftës kap shifra rekord kudo – më i larti në SHBA që nga viti 2012

Çmimei i naftës së papërpunuar arriti $110 dollarë për fuçi, teksa fushata e sulmeve ruse në Ukrainë po frikëson tregjet globale...

Çfarë janë zonat e ndalim-fluturimit dhe pse Perëndimi nuk po vepron?

“Ukrainasit po luten dëshpërimisht që Perëndimi t’ua mbrojë qiejt. Pse nuk po bini dakord të vendosni në fuqi urdhrin e ndalim-fluturimit?” Këto...

Putin takon kryeministrin izraelit në Moskë

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri i Izraelit Naftali Bennett janë takuar të shtunën në Moskë. Takimi ka zgjatur rreth tre orë,...

Ç’ndodh nëse Ukraina hyn në BE – dhe pse Putin po bën çmos që ta ndalojë këtë?

Teksa trupat ruse avancojnë gjithnjë e më bindshëm drejt Kievit, Ukraina po kërkon me ngulm rrugën e shpejtë drejt Bashkimit Europian. Edhe...

SHBA aktivizon ekipin e reagimit bërthamor

Sekretarja amerikane e Energjisë, Jennifer Granholm ka njoftuar se ka vendosur të aktivizojë Ekipin Amerikan të Reagimit ndaj Incidenteve Bërthamore. Ajo ka...

Ish-ambasadori Arvizu: Kërcënimi bërthamor i Putinit duhet marrë seriozisht

Ish-ambasadori i SHBA në Shqipëri, Aleksandër Arvizu thotë se pushtimi i Ukrainës nga Rusia do të sjellë pasoja të rënda për...

Biden: Sot mbyllim hapësirën ajrore për avionët rusë

Në fjalën e tij të parë mbi gjendjen e kombit, Presidenti amerikan Joe Biden ka deklaruar se SHBA do bashkohet shteteve...