shba

DASH sanksionon dy rusë për destabilizim të SHBA-së dhe aleatëve

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi të premten se kishte vendosur sanksione ndaj dy individëve rusë dhe katër subjekteve që i akuzon...

‘Agjendë të ngjeshur’, Lavrov nuk i kushton vëmendje kërkesës së Blinken

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do t'i kushtojë vëmendje kërkesës së Departamentit të Shtetit të SHBA-së për të folur me...

Pas bisedës telefonike, Biden dhe Xi mund të takohen

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Xi Jinping i Kinës janë duke shqyrtuar mundësinë e një takimi. Lajmi është bërë i ditur...

Ambasadori i parë i Shqipërisë në SHBA: S’kemi mundur të marrim më të mirën

Roland Bimo, ambasadori i parë i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara pas rënies së diktaturës ka treguar për Euronews Albania kujtimet...

Rikthehen maskat kundër Covid-19 në shkollat e SHBA

Rritja eksponenciale e rasteve të reja me Covid-19 duket se ka ngritur alarmin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Autoritetet arsimre...

Arritjet Shqipëri-SHBA lidhen kryesisht me PD-në, pretendon Berisha

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se në 30 vite realizimet më madhore të marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, janë të lidhura...

Mediu: Për bashkimin e shqiptarëve duhet qeverisje me kualitet

Për kryetarin e Partisë Republikane, Fatmir Mediu, Shtetet e Bashkuara janë të interesuara që demokracia në Shqipëria të jetë funksionale. Ai thotë...

Berisha: Të festosh me Ramën, si të shkosh në Shtëpinë e Bardhë me Tahirin

Sali Berisha tha se 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA do ta festonte me popullin e vërtetë në Mirditë. Në...

Miratimi i marrëveshjes me MCC, Kurti: S’ka dallime politike përballë SHBA

Pas ratifikimit në Kuvend të marrëveshjes së Kosovës me MCC-në, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti falënderoi deputetët për votën pro. “Nuk ka...

Rusia dhe SHBA-ja ende pa marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova tha se janë duke u zhvilluar bisedime për shkëmbim të mundshëm të të...

Yuri Kim: Besimi i SHBA-ve të Shqipëria nuk është lëkundur

Në aktivitetin e mbajtur në Tiranë me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, ambasadorja amerikane Yuri...

‘Së bashku drejt së ardhmes’, Presidenti Biden mesazh shqiptarëve

Presidenti amerikan, Joe Biden ka dhënë një mesazh me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Shteteve...

Rama: Enver Hoxha njeriu që ‘punoi’ më shumë që të jemi pranë SHBA-së

Në 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA, kryeministri Edi Rama deklaroi se Enver Hoxha është njeriu që punoi kundër SHBA-së, por...

Xhaçka: Marrëdhënia Shqipëri-SHBA, aq e fortë sa nuk e zbehu edhe komunizmi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka i ka cilësuar marrëdhëniet Shqipëri-SHBA mjaft të konsoliduara, pasi edhe 50 vitet e komunizmit...

100 vite marrëdhënie diplomatike Shqipëri-SHBA

Të enjten, Shqipëria dhe SHBA shënojnë 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike. Marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-SHBA kanë nisur më 28 korrik 1922, pak muaj pas...

Kurti: Po kremtojmë marrëdhënie të thella me SHBA-të

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se nënshkrimi i marrëveshjes me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Programin Kompakt me vlerë...