Shqipëria

547 të infektuar me COVID-19, asnjë humbje jete në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit nuk ka pasur asnjë humbje jete nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në...

Deficiti tregtar i lartë, Shqipëria importon dyfish më shumë sesa eksporton

Çmimet e larta kanë thelluar deficitin tregtar të Shqipërisë. Vendi ynë ka importuar në korrik dy herë më shumë se sa ka...

Në krizë për energji; Shqipëria ndal importin, përdor rezervën

Çmimet e energjisë ka kërcyer në bursa edhe gjatë kësaj jave duke detyruar që Korporata Elektroenergjetike Shqiptare të anulojë procedurën e...

Shqipëria jashtë ‘listës së Shangait’ për 1 mijë universitetet më të mira

Asnjë prej Universiteteve Shqiptare nuk është renditur në atë që njihet si klasifikimi i Shangait. Në listën me 1 mijë universitete nga...

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton naftë

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë...

Sporti i pazakontë në Korçë, fëmijët bëhen bashkë për lojën e badmintonit

Një sport shumë pak i dëgjuar në vendin tonë ka bërë bashkë fëmijë nga Shqipëria, Rumania dhe Maqedonia e Veriut. Prej...

Shqipëria mes 10 vendeve për numrin më të lartë të punëtorëve në Gjermani

Shtetasit e Indisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës përfaqësonin pjesën më të madhe të punëtorëve nga vendet jo-anëtare të Bashkimit Evropian që emigruan...

20 shtetet që po shpopullohen më shpejt, Shqipëria në 10-she

Që nga vitet 1900, popullsia globale ka qenë vetëm në rritje, me shtete si Kina apo India që përfaqësojnë rritjen më...

Ecuria e Shqipërisë drejt BE-së, marrëveshjet dhe rekomandimet

Që prej rrëzimit të sistemit komunist, Shqipëria ka pasur marrëdhënie të mira diplomatike me perëndimin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga...

Ministri çek: Shqipëria të zbatojë reformat për anëtare në BE, ne e mbështesim

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Jan Lipavsky deklaroi në Bruksel se Shqipëria duhet të zbatojë reformat për të qenë anëtare e...

Opozita gjermane: Shqipëria rrugë të gjatë për t’u bërë anëtare e BE-së

Shqipëria ka një rrugë të gjatë përpara, për t’u bërë anëtare e Bashkimit Europian. Ky është qëndrimi i opozitës gjermane, e...

Von der Leyen: Shqipëria do të bashkohet me Mbrojtjen Civile Europiane

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen e cilësoi një moment historik konferencën e parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Asnjë vend europian s’ka ndryshuar më shumë se Shqipëria në 30 vite, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për gazetën gjermane ''Frankfurter Rundschau''. Ai ka komentuar se sa shumë ka ndryshuar Shqipëria...

Malta mposht Shqipërinë, nis turneu evropian i verës në basketboll për femra

Ka nisur turneu europian i verës në basketbollin për femra në qytetin e Korçës, ku marrin pjesë Shqipëria, Malta, Andorra e...

Rritet besimi për të bërë biznes, kërkohet normalizim i punës në gjykata

Shqipëria po ofron më shumë siguri për të investuar në një biznes, por pengesë janë gjykatat. Kjo është përgjigja që japin bizneset...

15% tkurrje, Shqipëria e katërta në Europë që shënon humbje të popullsisë

Shqipëria është vendi i katërt në Europë që ka shënuar humbje të popullsisë pas vitit 1991. 30 vite më parë, vendi ynë...