Takimi me ambasadorët, Ibrahimaj: Do vijojmë konsultimet për amnistinë fiskale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj thotë se takimi i sotëm me ambasadorët, ishte në vijim të takimeve të mëparshme, për përmirësimin e projektligjit të amnistisë fiskale.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Ibrahimaj deklaroi se do të vijojnë konsultimet në lidhje me këtë projektligj, në mënyrë që t’i shërbejë qëllimit, pra legalizimit të parave të atyre individëve, të cilët kanë punuar në informalitet.

“Jemi në një proces të përmirësimit të legjislacionit, janë stafe teknike të cilat kanë pasur marrëdhënie të ngushta me të gjithë partnerët tanë dhe jo vetëm, me ekspertë të fushës, me qëllim që të arrijmë në një draft sa më të mirë, i cili i shërben qëllimit, që ky ligj të mos legalizojë para që janë me prejardhje nga aktivitetet kriminale dhe t’i shërbejë qytetarëve që kanë punuar në informalitet.

- Advertisement -

Do të vijojmë konsultimet, nuk kemi një datë për përfundimin e ligjit, pasi synimi ynë nuk është data, por që procesi të kryhet sa më mirë dhe sa më saktë dhe të arrijmë në një draft përfundimtar që t’i shërbejë qëllimit të përgjithshëm’, theksoi ministrja.

Kryeministri Edi Rama ftoi në një takim mëngjesin e sotëm ambasadorët e akredituar në vendin tonë, ku do të diskutonte për amnistinë fiskale, por në momentin e fundit vendosi që të mos jetë i pranishëm.

Në takimin informal, të zhvilluar tek “Vila 30” në kryeqytet, morën pjesë ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Takimi nisi në orën 09:00 dhe zgjati për rreth 60 minuta, ku të pranishëm ishin edhe ambasadorët e BE, SHBA dhe Britanisë së Madhe.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×