Të drejtat e pasagjerëve të BE-së, në rast vonese apo anulimi të fluturimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Bashkimit Evropian u ka kujtuar të gjithë pasagjerëve të drejtat e tyre të udhëtimit për shkak të vonesave dhe anulimeve të shumta të fluturimeve të bëra kohët e fundit.

Komisioni vuri në dukje se të gjithë personat që udhëtojnë në BE kanë të drejta të caktuara të pasagjerëve që duhen respektuar dhe këshilloi të gjithë ata që do të shkojnë së shpejti me pushime që të shkarkojnë aplikacionin ‘Të drejtat e pasagjerëve tuaj’.

Pasagjerët kanë të drejtë të zgjedhin midis rimbursimit, ridrejtimit ose kthimit nëse fluturimi i tyre anulohet, shkruan Schengen Visa Info.

- Advertisement -

Përveç kësaj, pasagjerët, fluturimi i të cilëve është anuluar, kanë gjithashtu të drejtë për ndihmë në aeroport.

Pasagjerët që janë informuar për anulimin më pak se 14 ditë përpara datës së planifikuar të nisjes, kanë të drejtën e kompensimit.

Ndër të tjera, nëse ata mbërrijnë në destinacionin e tyre përfundimtar me një vonesë prej më shumë se tre orësh kanë të drejtën e kompensimit.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

"Bërja kujdes për influencën e mundshme ruse është një gjë dhe ndërhyrja në tender është me emër konkret, me çështje konkrete. Po të hyni...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

TË FUNDIT

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

"Bërja kujdes për influencën e mundshme ruse është një gjë dhe ndërhyrja në tender është me emër konkret, me çështje konkrete. Po të hyni...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×