English

Të paktën 10 të vrarë gjatë sulmeve ajrore izraelite në Rafah të Gazës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga mbrëmja e kaluar deri në orët e para të mëngjesit, pati një rritje të sulmeve ajrore izraelite në të gjithë qytetin Rafah.

- Advertisement -

Kjo përfshinte pjesën lindore të qytetit në lagjen as-Salam, një zonë me popullsi të dendur me shumë familje të zhvendosura që strehohen në shtëpi banimi ose tenda. Ai përfshinte gjithashtu pjesën perëndimore të qytetit zonën Tal as-Sulltan – ku shumica dërrmuese e familjeve të zhvendosura janë strehuar që nga fillimi i luftës.

Ne po shohim gjithsej të paktën 10 persona të vrarë, nëntë në Tal as-Sultan, ku një sulm izraelit goditi një apartament, duke shkaktuar shkatërrim jo vetëm në ndërtesën e synuar, por edhe në afërsi.

Në pjesën lindore të qytetit Rafah, raportet fillestare thanë se nuk kishte viktima. Por më vonë nga spitali mësuam se një grua mbeti e vrarë dhe nja dy fëmijë, si dhe persona të tjerë u plagosën.

Pasojat e goditjeve po shkaktojnë zhvendosje të brendshme për shumë njerëz që kanë lëvizur nga një vend në tjetrin, duke ikur nga tmerri i këtyre bombave, për gjashtë muajt e fundit.

Situata në Rafah po bëhet gjithnjë e më shumë e rrezikshme, shumë e rrezikshme.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?