Të paktën 15 emigrantë janë gjetur të vdekur në brigjet e Tunizisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin thotë se 1,895 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur gjatë rrugës nga Afrika veriore përtej Mesdheut qendror këtë vit.

Të paktën 15 emigrantë janë gjetur të vdekur në brigjet e Tunizisë dhe në kufirin e saj me Algjerinë këtë javë, thanë autoritetet të premten.

Vdekjet vijnë pasi afrikanët sub-Saharianë përballen me tensione në rritje në Tunizi dhe gjithnjë e më shumë njerëz kërkojnë të largohen ose të kalojnë tranzit përmes vendit në rrugën për në Evropë.

- Advertisement -

Roja bregdetare tuniziane mori trupat e 13 emigrantëve të mërkurën mbrëma dhe shpëtoi 25 të tjerë pranë qytetit port të Sfax, sipas një deklarate nga Ministria e Brendshme.

Sfax ka qenë pika kryesore e nisjes në Tunizi për njerëzit që kërkojnë të arrijnë Evropën në udhëtime të rrezikshme me varka nëpër Detin Mesdhe, shpesh drejt ishullit italian të Lampedusa.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

TË FUNDIT

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×