Të paktën 33 të vrarë nga një sulm i armatosur në Nigeri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 33 persona u vranë kur persona të armatosur sulmuan një fshat në veriperëndim të Nigerisë, tha sot një zyrtar lokal.

Më shumë se 35 shtëpi u shkatërruan të shtunën në dhunën në Runji, i cili ndodhet në shtetin nigerian të Kaduna, tha kryetari i zonës Zangon Kataf, Francis Zimbo.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë për vrasjet, raportoi AP.

- Advertisement -

Megjithatë, bandat e armatosura janë akuzuar si përgjegjëse për sulmet në rajon, duke përfshirë rrëmbimin për shpërblim dhe vrasjen e civilëve.

Këtë muaj, persona të armatosur rrëmbyen 10 studentë pranë vendit të sulmit të së shtunës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

TË FUNDIT

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×