Të rinjtë kanë humbur besimin te politika, thonë aktivistët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të rinjtë nga 18 deri në 24 vjeç nuk votojnë në masë, përkundrazi, ata përbëjnë grup moshën me përqindjen më të ulët të votimit, sipas KQZ-së.

Por, pse ndodh ky fenomen?

- Advertisement -

Studenti Gentjan Tufa, i ftuar në emisionin Mirmëngjes në Euronews, thotë se kjo ndodh për shkak të “shtypjes që qeveria aktuale po i bën popullit”.

“Ka pasur protesta pa fund që janë manipuluar e shtypur, për këtë ka humbur besimi të politika”, tha Tufa.

Gentjani sheh si arsye që të rinjtë nuk votojnë edhe “mungesën e një alternative më të mirë politike”, pasi opozita “nuk ka qenë bindëse”.

Ai thotë se të rinjtë e shmangin politikën dhe edukimin politik, gjë që i pengon të angazhohen si për të votuar, si për të ngritur zërin.

Edhe aktivisti Bislim Laknaj është i mendimit se të rinjtë duhet të jenë më të angazhuar për të sjellë ndryshimin në një realitet dukshëm jo të kënaqshëm, mirëpo e kanë humbur besimin te partitë politike.

“Ka një dëshpërim me partitë politike, të rinj përballen me një shoqëri të padrejtë dhe të pabarabartë”, tha Laknaj.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×