‘Të zbatohet plani evropian’, Hill: Kontesti Kosovë-Serbi është zgjatur shumë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka deklaruar se plani evropian është ai i duhuri për t’i dhënë zgjidhje kontestit Kosovë-Serbi.

“Evropianët së bashku me Shtetet e Bashkuara besojnë se kjo është rruga e duhur drejt një zgjidhjeje të problemit që vazhdon të zgjatet prej më shumë se 20 vitesh. Mendoj se është koha të shqyrtojmë seriozisht propozimet dhe të shohim se çfarë mund të bëhet përmes tyre”, u shpreh Hill.

Sa i takon qëndrimit të Serbisë lidhur me sanksionet ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë, diplomati amerikan është shprehur se vendi po paguan tashmë një çmim të lartë për refuzimin për t’u bashkuar me vendet e tjera evropiane në këtë nismë.

- Advertisement -

“Unë dhe qeveria ime besojmë se BE e ka seriozisht me sanksionet ndaj Rusisë. Të gjithë po marrin pjesë në to, nuk është e lehtë për askënd, por ndonjëherë kam përshtypjen se Serbia, cilatdo qofshin marrëdhëniet historike të saj me sanksionet, po paguan një çmim të lartë për faktin që po i përmbahet këndvështrimit të saj se nuk mund t’i bashkohet sanksioneve që synojnë të ndalojnë sulmin e tmerrshëm të Rusisë ndaj fqinjit të saj”, theksoi ai.

Deri më sot, Beogradi ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve të Perëndimit ndaj Moskës, kryesisht sepse Rusia është vendi anëtar i përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që ka vendosur veton ndaj pavarësisë së Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×