English

Temperaturat e larta, mjekët apelojnë: Kujdes goditjet nga të nxehtit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditët e nxehta që pritet të përjetojë Shqipëria mund të sjellin ndikime në shëndetin e qytetarëve. Më të riskuar janë fëmijët, mosha e tretë dhe të sëmurët kronikë. Kur termometri pritët të kapërcejë 41 gradë gjatë kësaj jave, mjekët apelojnë për kujdes të shtuar.

- Advertisement -

“Një nga problematikat më të mëdha që haset është goditja nga të nxehtit, është problematikë e rëndë që çon deri në humbje të koshiencës. Nëse fëmija ekspozohet në orët e pikut, bën temperaturë të lartë”, thotë mjekja pediatre Sonila Brati.

Tendenca për të freskuar sa më shumë mjediset e brendshme si makinat, mjediset e punës apo dhe shtëpitë sipas mjekes është e dëmshme, pasi diferencat e mëdha të temperaturave çojnë në problematika të rënda për shëndetin.

“Kondicioneri duhet te jetë 5 ose 6 gradë më ulët se temperatura e jashtme pasi problematika që shfaqet në shëndet është e lartë”, shprehet mjekja.

Mjekët këshillojnë që veçanërisht fëmijët, të moshuarit dhe të sëmurët kronikë të evitojnë daljet në orët e pikut, ndërsa të gjithë duhet të përdorim sa më shumë lëngje, veshje të lehta dhe ushqime të freskëta për të pasur një shëndet sa më të mirë në ditët e nxehta.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×