English

Tenderi 3 mln euro i ujësjellësit, Apeli i GJKKO dënon me 3 vjet burg Lefter Allën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Poscame e Apelit ka dënuar përfundimisht me 3 vite burg Lefter Allën, ish kryebashkiakun e Bulqizës i cili u gjet fatjor për vepren penale të “Shkeljes së barazisë në tendera” dhe “Shpërndorim të deryrës.

- Advertisement -

Në aplikim të gjykimit të shkurtuar Alla përfundimisht do të vuaj dënimin me dy vite burg. Vendimi nuk ndryshoi edhe për përsonat e tjerë të përfshirë. Konkretisht për ish-nënkryetarën Enkeleda Lleshi dënimi i saj u konvertua në sherbim prove. Lirim më kusht përfituan edhe 4 ish punonjës të bashkisë të cilët nga SPAK akuzohen për  shkeljes së barazisë në  tendera pasi ishin pjesë e komisionit të vlerësimit të ofertave.

Ndërkohë biznesmenët Aqif Konesha dhe Rasim Daci, si dhe punonjës të kompanisë, u dënuan nga gjykata për falsifikim dokumentesh me nga 1.6 deri në 1.9 vite burg. Lefter Alla  i cili u arrestua me 15 mars të një viti më parë akuzohet për se ka shpërduar detyrën në lidhjë më një tender me vlerë 3 mln euro. Ai dyshohet se në bashkëpunim më ish zyrtarët e bashkisë favorizoi dy kompani gjatë procedurës së prokurimit publik me qëllim që më pas punimet për ujësjellësin t’i kryejë kompania ‘OE 2AF Albania shpk’, e cila është në administrimin e të afërmit të Allës, Aqif Konesha. Kompanitë që dolën fituese të tenderit kishin ‘BOE Egland shpk’ dhe ‘BE-IS shpk’.

Pasi i shpallën fituese këto firma, punimet për uijësjellësin realizoheshin nga firma ‘OE 2AF Albania shpk’. Bëhet fjalë për tenderin “Ndërtimi rrjetit furnizimit dhe rrjetit shpërndarës Ujësjellësi dhe ndërtimi i rrjetit të KUZ , Lagja e vjetër, qyteti Bulqizë, Bashkia Bulqizë”, me vlerë rreth 3 mln euro, me afat kohor 10 mujor. Kompanitë që dolën fituese të tenderit kanë si administrator Rasim Dacin, për ‘BOE Egland shpk’, ndërsa administratori i ‘BE-IS shpk’, është Kastriot Ibrahimaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?