Tensionet Kinë-SHBA, ministria e Jashtme kineze i kundërpërgjigjet akuzave të Mike Pompeos

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas akuzave të sekretarit të shtetit amerikan, Mike Pompeo mbi keq-menaxhimin e Pandemisë Covid-19, ministria e Jashtme kineze i quajti “gënjeshtra të pabazuara” dhe i bëri thirrje SHBA-ve të ndryshojë qasje dhe të bashkëpunojë me vendet e tjera në luftën kundër virusit vdekje-prurës.

Kina i është kundër-përgjigjur me tone të ashpra sekretarit të shtetit amerikan, Majk Pompeos, pasi ky i fundit kritikoi Partinë Komuniste dhe politikat e qeverisë kineze.

Uang Uenbin, zëdhënësi për shtyp i Ministrisë së Jashtme të Kinës, i quajti të “pa baza” komentet e Majk Pompeos, tri ditë pasi zyrtari i shtetit amerikan u shpreh se Kina nuk tha të vërtetën mbi virusin COVID-19.

- Advertisement -

“Akuzat e Sekretarit të Shtetit Pompeo janë totalisht të pa-bazuara, janë thjesht gënjeshtra të përsëristura disa herë. Redaktori i revistës shkencore “The Lancet” së fundmi ka deklaruar se Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Kina shpejguan që në muajin janar se cfarë po ndodhte në atë kohë. Megjithatë disa shtete nuk bënë asgjë deri në javën e gjashtë të Pamndemisë. Eshtë një gabim i pafalshëm. Nuk është e drejtë të akuzosh Kinën apo OBSH-në për konspiracion. Sulmet mediatike ndaj Kinës, politizimi i virusit nuk mund të ndreqin problemet që Shtetet e Bashkuara po përballen. Respektoni faktet, shkencën dhe zhvilloni bashkëpunimin në luftën ndaj virusit Covid-19. Ne shpresojmë që SHBA të këtë një qasje tjetër dhe të marrë përgjegjësi për shendetin e njerëzve. Ata duhet të fokusohen në luftën ndaj Pandemisë brenda territorit të tyre dhe të ndihmojnë që kjo pandemi globale të kufizohet sa më shpejt,” – u shpreh Uenbin.

 


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×